Miliardář Ackman chce zničit Herbalife, zasadí smrtící úder?

(Doplněno v 17:10) Akcie společnosti Herbalife klesly nejvíce za tři měsíce poté, co včera miliardář William Ackman slíbil ukázat, že jde o podvod srovnatelný s kauzou Enron. Nejprve ale pár důležitých informací: miliardář Ackman je šéfem hedge fondu Pershing Square Capital Management, který shortuje (nebo-li drží na krátko) obrovské množství akcií Herbalife. A jeho boj s cílem zničit Herbalife trvá již od roku 2012.

Miliarda dolarů v sázce, vyšetřování za 50 milionů

Ackman vsadil proti Herbalife 1 miliardu dolarů a tvrdí, že jde o neuvěřitelný podvod. Společnost podle něj klame distributory, zkresluje údaje o prodeji a prodává výrobky za přemrštěné ceny. Prodej doplňků stravy a přípravků na hubnutí Herbalife funguje podle Ackmana v pyramidovém schématu a on má materiály, kterými své tvrzení podpoří. Prezentaci hodlá uspořádat dnes v New Yorku. Od března letošního roku na základě Ackmanových obvinění zahájila vyšetřování v Herbalife i federální komise pro obchodování s cennými papíry (SEC). Herbalife s komisí údajně plně spolupracuje a je připravena všechny „dezinformace“ vyvrátit.

Herbalife je multi-level marketingová společnost, která prodává výrobky na hubnutí spolu s různými doplňky stravy. V současné době má více než milión distributorů v 88 zemích světa a přes 80 milionů zákazníků. Tuto společnost se sídlem v Los Angeles teď podle Ackmana čeká rychlý konec.

Ackmanovi jde o hodně a zjevně mu na jeho vítězství velmi záleží. V rozhovoru pro televizi Bloomberg prohlásil, že na sběr materiálů, které potvrzují jeho obvinění, věnovala jeho firma 50 milionů dolarů. Během Ackmanem sponzorované „špionáže“ uvnitř Herbalife byly prý nasbírány stovky hodin video a audio záznamu i interní dokumenty od zaměstnanců. Tyto materiály údajně potvrzují, že takzvané Herbalife kluby – které se navenek tváří jako místo pro setkávání lidí se zájmem o zdravou výživu a hubnutí – jsou ve skutečnosti jádrem pyramidového schématu.

„Věřte mi – až uvidíte věci, které máme, dospějete k závěru, že to byly dobře investované peníze,“ vzkázal Ackman skrz média a vyzval generálního ředitele Herbalife, aby se při jeho dnešní prezentaci v New Yorku posadil do první řady.

Akcie Herbalife od začátku roku o 31 % níže

Ackman se svými útoky a obviněními snaží stlačit akcie Herbalife k nule již od konce roku 2012. Od začátku letošního roku akcie oslabily o 31 %. Poté, co včera Ackman vystoupil v médiích a oznámil dnešní prezentaci, na které všechna svá obvinění doloží, se propadly akcie Herbalife o 11 %.

Společnost Herbalife včera reagovala tvrzením, že i nadále věří v integritu společnosti a že „pravda zvítězí“. „Ackmanova teatrálnost je čím dál tím více zoufalá,“ napsala ve svém prohlášení společnost. „Jsme pyšní na roli našich klubů, které pomáhají lidem hubnout a pečovat o své zdraví.“

Souboj titánů

Herbalife Ackmanovo obvinění odmítá a obvinila ho z manipulace trhu. Ackmanovi nevěří ani velcí hráči jako Carl Icahn, George Soros nebo Wiliam Stiritz, kteří vlastní velké množství akcií Herbalife v dlouhé pozici. Prezentace materiálů proti Herbalife, která je podle Ackmana jeho nejdůležitější prezentací v životě, začala v New Yorku dnes v 10:00 místního času.

Před zahájením prezentace bránil společnost Herbalife její finanční ředitel John DeSimone. V rozhovoru pro CNBC řekl, že má ve firmu naprostou důvěru a že „Ackman sice štěká, ale nekouše.“ Akcie Herbalife zahájily dnešní obchodování o 2 % níže, aktuálně však přidávají 6 %.

Newsletter