Miliardář: Čínská vláda by se měla vzdát nereálných cílů

Hospodářské cíle Pekingu, včetně toho pro růst čínské ekonomiky, jsou nereálné. Tvrdí to podle serveru BBC miliardář Wang Ťien-lin, který patří mezi nejznámější čínské podnikatele. Letos hodlá Peking – stále – dosáhnout zhruba sedmiprocentního růstu ekonomiky.

Loni druhá největší ekonomika světa stoupla o 7,4 procenta, což představovalo nejpomalejší tempo za posledních 24 let. Obavy z negativních dopadů zpomalování růstu čínské ekonomiky v posledních týdnech vyvolaly chaos na světových finančních trzích.

Podle Wanga je zapotřebí, aby se čínská vláda „vzdala iluze o udržení vysokého tempa růstu v rozsahu sedmi až osmi procent“, a akceptovala pouze šestiprocentní, nebo dokonce jen pětiprocentní růst.

Ekonomové o Číně: 7% růst není realita

Wang doporučil vládě, aby se místo stanovování nerealistických růstových cílů soustředila na zajištění „udržitelného a bezpečného“ růstu. „Čínská ekonomika se musí transformovat od závislosti na investicích a exportu k orientaci na spotřebu. To je bolestivý proces,“ řekl Wang. „Pokud se tato transformace neuskuteční teď, bude v budoucnosti ještě bolestivější,“ dodal.

Šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová v rozhovoru se švýcarským listem Le Temps připustila, že letošní růst čínské ekonomiky by mohl mírně zaostat za prognózou MMF, podle které by měl činit 6,8 procenta. Odmítla však obavy, že růst by mohl zpomalit až na čtyři procenta.

 

 

NÁZOR INVESTORA: Proč neinvestovat v Číně. Fundamentální a buffettovský investor Daniel #Gladiš své důvody sečetl pro #Roklen24 #China #stocks #investment #fundament #ChinaMeltDown

Posted by Roklen24 on 28. srpen 2015

Newsletter