Miliardář Krúpa nechce druhé OKD. Na těžbu lithia si posvítí jako akcionář

AKTUALIZOVÁNO – Skupina Arca Capital slovenského investora Pavola Krúpy koupila podíl ve společnosti European Metal Holdings (EMH), která plánuje prostřednictvím své dceřiné firmy Geomet těžbu lithia na Cínovci. Záměrem Arky je z pozice akcionáře dohlížet na realizaci celého projektu a zabránit neoprávněnému odvádění zisků a nestandardním finančním operacím, jako k tomu docházelo v OKD, píše se v tiskové zprávě. Těžbu lithia v ČR aktuálně řeší poslanci na mimořádné schůzi. 

Pavol Krúpa, spolumajitel skupiny, považuje plán těžby lithia společností EMH za reálně proveditelný projekt. Společnosti, které jsou propojeny s tímto projektem, Cadence Minerals Plc a Bacanora Minerals Ltd, jsou firmy podnikající v oboru. Arca chce ze své pozice aktivistického investora zodpovědně dohlížet na management obou firem tak, aby zde nedocházelo k nestandardním finančním operacím a neoprávněným odvodům zisků do zahraničí na úkor českého státu. Svůj podíl plánuje Arca dále navyšovat.

„Skupina Arca Capital svou dlouhodobou intenzivní činností dokázala, že disponuje potřebným know how ke kontrole standardního hospodaření firem. Nejen v případě kauzy OKD a Agrobanka skupina Arca přesně popsala, jakými způsoby byly tyto společnosti tunelovány, a uskutečnila všechny dostupné kroky k nápravě situace a dosažení navrácení neoprávněně vyvedených miliard korun nazpět. V případě dodržení principů péče řádného hospodáře může být dle Arcy projekt těžby lithia profitabilní a výhodný jak pro společnost EMH, tak pro český stát. Je třeba celý proces ohlídat od samotného počátku tak, aby nedošlo ke stejnému vyvádění financí jako například v případě OKD,“ uvedla mluvčí Arca Capital Barbora Hanáková.

 

 

Arca chce dle mluvčí ke své investici ve společnosti EMH přistupovat stejně zodpovědně a plnit úlohu „strážného psa“ – tedy chce ze své pozice transparentního investora dohlížet nad správným fungováním společnosti tak, aby nedocházelo k nestandardním finančním operacím a neoprávněnému vyvádění zisků do zahraničí na úkor českého státu. Arca bude mít zájem se aktivně podílet na realizaci projektu, případně i participovat na financování projektu – například prostřednictvím úpisu nových akcií.

„Arca bude vyvíjet snahu, aby byly naplněny deklarace stanovené v memorandu, které bylo podepsáno mezi resortem průmyslu a obchodu a australskou firmou EMH. Tím by měla být zajištěna dostatečná participace českého státu a naplnění projektu by mohlo přinést benefity v podobě nových pracovních míst, využití moderních technologií při zpracování této suroviny i daňové výnosy pro stát. Dle Arky je ale zásadní projekt uskutečnit co nejdříve, jelikož jeden z hlavním akcionářů společnosti EMH, společnost Bacanora Minerals Ltd, plánuje realizaci obdobného projektu také v sousední lokalitě (Německo), proto zde hrozí reálné riziko, že plány stanovené v Memorandu budou zrealizovány dříve v Německu na úkor českého projektu,“ dodala mluvčí.

Newsletter