Miliardář Vítek buduje nové realitní impérium. „Německé Orco“ ovládne vložením CPI

(Rozšířeno 13:23) Realitní magnát Radovan Vítek buduje mnohem silnější realitní skupinu, než dosud. Propojí a ovládne bývalou německou část realitní skupiny Orco se svou skupinou CPI. Do Orco Germany, nedávno přejmenované na GSG GROUP, vloží 100% podíl své realitní skupiny CPI, který vymění za většinovou kontrolu skupiny GSG.

Vítek dle zdrojů Reuters mění svůj plný podíl v CPI za 2,47 miliardy nových kmenových akcií GSG na ceně 0,47 eur za akcii. Transakce jej posune na 85 procent kontroly německé realitní skupiny, tedy k vysoce většinovému podílu. Akcie GSG Group po oznámení na burze ve Frankfurtu ztrácejí 4 procenta.

Skupina Orco tomto týdnu získala souhlas pařížského soudu s prodejem celkem 108.395.743 akcií GSG GROUP do rukou ASPLEY VENTURES LIMITED se sídlem na Britských panenských ostrovech a tato transakce již proběhla. Orco získalo celkových 55 milionů eur, které použilo na akvizici úvěru a kolaterálu, vztaženého k polskému projektu Zlota 44 ve Varšavě.

Tím Orco snižuje svou míru kontroly v německé společnosti na více než 20 % z dosavadních zhruba 44 %. Vítek je ale také v Orku nejsilnějším akcionářem. Tím, že Vítek získal 85% podíl v GSG Group, musí učinit povinnou nabídku ostatním akcionářům na odkup jejich akcií. „Ostatním akcionářem“ je ale v tomto případě zejména skupina Orco, kterou Vítek vede silou více než 30 % hlasovacích práv. GSG chce z pohledu všech nezbytných regulatorních souhlasů obchod dokončit do konce června tohoto roku.

GSG Group byla ve výsledcích skupiny Orco za první čtvrtletí roku 2014, které byly oznámeny později proti plánu v samém úvodu tohoto týdne, z finančních výkazů skupiny dekonsolidována. Změna znamenala pro finanční výsledek skupiny Orco zápornou hodnotu 30 milionů eur. Akcie GSG GROUP, stále držené skupinou Orco, jsou nyní vedeny jako finanční investice a přeceněny na tržní hodnotu. 

Orco prodalo podíl v německé GSG GROUP firmě z daňového ráje. Dál vlastní pětinu

Orco (-6 %) v 1Q propadlo do silné ztráty. Přišlo o německou GSG GROUP

O přejmenování Orco Germany na GSG GROUP rozhodla valná hromada 13. května. Zároveň schválila plán investic v rozsahu 60 milionů eur na příštích dvanáct měsíců. GSG GROUP se chce zaměřit zejména na realitní aktiva, která generují stabilní příjem a na aktiva, získaná příležitostně za stlačenou cenu. Kromě Německa míří také na trhy ve středoevropském regionu – Chorvatsko, Českou republiku, Maďarsko, Polsko, Rusko a Slovensko. A netají se tím, že jde o trhy, kde byla dlouhodobě aktivní skupina Orco. GSG zajímají kanceláře, maloobchodní plochy, rezidenční projekty, průmyslové a logistické objekty, hotely, zdravotnictví ale i pozemky.

Tato valná hromada také vydala představenstvu oprávnění k vydání až čtyř miliard kusů akcií při rámci pro autorizovaný kapitál 400.000.000,0 eur. Vítkovi nyní bylo vydáno 2,47 miliardy nových akcií.

Newsletter