Miliardáři: Díky, FBI. Teď jsme o 35 miliard dolarů bohatší

Světoví miliardáři si mnou ruce. Pondělí bylo pro jejich kapsy opravdu štědré, za což vděčí především FBI a informaci ohledně ukončení vyšetřování emailové komunikace Hillary Clintonové. Podle agentury Bloomberg toto oznámení spustilo akciovou rally, která celkové bohatství těch nejbohatších zvýšila o 35,4 miliardy dolarů.

Bloomberg Billionaires index během pondělí vzrostl oproti pátku o +0,8 %, což k závěru obchodování v New Yorku odpovídalo konečné hodnotě 4,4 bilionů dolarů. Přesně této částky tak v tu chvíli dosahovalo bohatství pěti set nejbohatších lidí na celém světě.

Zpráva o tom, že se tolik spekulované stíhání demokratické kandidátky na příštího prezidenta nekoná, ještě více navýšila její náskok nad Donaldem Trumpem, alespoň co se týče průzkumů většiny hlavních agentur. To, že je Clintonová favoritkou v řadách majetných (nejen) Američanů, pak potvrzuje i objem darů, které obdržela její nadace. Podle Bloombergu vložilo své peníze do „naděje jménem Hillary“ celkem 17 nejbohatších Američanů.

„Představa trhu je nastavená tak, že Clintonová jako prezident bude pokračovat v zažité politice, kterou jsme pozorovali během posledních osmi let,“ míní Robert Lutts, CIO společnosti Cabot Wealth Management. „Očekávaný počet změn v rámci fungování americké ekonomiky je tak mnohem menší, než by tomu bylo v případě vítězství Donalda Trumpa.“

Když Snowden učí Trumpa aneb 650 tisíc emailů za 8 dní?

Američtí miliardáři tvoří celkem třetinu indexu boháčů agentury Bloomberg, přičemž právě u nich byly během pondělí evidovány ty největší zisky. Jmenovat je možné například zakladatele Amazonu Jeffa Bezose, který vydělal nejvíce, a to 2,6 miliardy dolarů. Warren Buffett, čtvrtý nejbohatší člověk, pak ke svému 66miliardovému jmění přidal navíc 1,5 miliardy dolarů. Stejné číslo si pak připsal i nejbohatší člověk na světě, kterým je Bill Gates.

Pondělní zisky se nesly napříč všemi sektory, přičemž celkem 118 amerických milionářů si vydělalo 100 milionů dolarů a více. Nejbohatší Mexičan a telekomunikační magnát Carlos Slim si pak díky zpevnění pesa, které přišlo po snížení pravděpodobnosti Trumpova vítězství, připsal 2,5 miliardy dolarů.

To, zda se budou tyto „politické“ zisky ještě navyšovat, ukáže až výsledek voleb. Jasno by mělo být během zítřejších ranních hodin, přičemž první náznaky trendu z dílčích oblastí můžeme čekat už ve středu po půlnoci.

Nejhlasitější „býk“: Akcie porostou, i když Trump vyhraje

Newsletter