Miloš Zeman kandidovat BUDE! K*nda, kavárna, viróza podruhé?

Miloš Zeman svým nejvěrnějším ve čtvrtek večer oznámil, že se bude znovu ucházet o post hlavy státu. Napětí pozvaných hostů i celého národa v očekávání tohoto rozhodnutí by se dalo připodobnit atmosféře, kdy se čeká na vyhlášení Českého slavíka. Ano, Karel Gott je opět zpěvákem a Lucie Bíla zpěvačkou roku. Celý sál reaguje na ohlášení bouřlivým potleskem (dokonce ve stoje), zbytku národa to sotva stojí za povšimnutí. Jak by Španělský sál asi reagoval, kdyby tam bylo naopak plno politických odpůrců?

Na Hrad byla pozvána přibližně tisícovka lidí, a to včetně účastníků VIP zájezdu městyse Osvětimany, odkud pochází hradní kancléř Vratislav Mynář (toho času stále bez bezpečnostní prověrky). Že Vám přijdou Osvětimany povědomé? No aby ne, kromě v okolí poměrně oblíbeného lyžařského svahu patřícímu hradnímu kancléři je tento městys známý tím, že byl odtud 17. listopadu 2015 na Albertov vypraven autobus na podporu současného prezidenta. Lidé šli pak s jednotnými transparenty „spontánně“ vyjadřovat svou podporu přímo před pódium, kde byl k vidění jejich idol. To vše kvůli tomu, aby se náhodou neopakoval nepodařený předcházející ročník, kdy na Zemana spontánně létala vajíčka. Lidé z Osvětiman byli spokojeni, na náklady, kdo ví koho, si udělali výlet, zamávali Zemanovi a hlavně dostali VIP prohlídku hradních prostor, a to všechno bez jakýchkoli bezpečnostních opatření. Prostě praktiky jak za komunismu – vyberu si podporovatele, ať vypadám před ostatními dobře, a za odměnu jim dám chlebíček a prohlídku hradu. V demokratické společnosti odporné.

Politici napříč politickým spektrem nejsou z rozhodnutí Zemana kandidovat nikterak překvapeni, tak snad i Zdeněk Škromach po nepodařených senátních volbách už definitivně hodil své prezidentské ambice do žita. Dá se souhlasit s tím, že Miloš Zeman má v současnosti rozhodně největší šanci stát se opět prezidentem republiky. Konkurence je bohužel tristní. Kdo zná Hilšera nebo Sládka? Vsadím se, že většina lidí nemá tušení, kdo tito kandidáti jsou. Pak tu je už jenom Michal Horáček, jehož šance porazit ostatní kandidáty se se Zemanovou účastí blíží limitně nule.

Jak Miloš brání Andreje aneb když Mlha mlží

Ti, kterým se Zemanovo působení na hradě nezamlouvá (ano patřím mezi ně i já), nedočkavě vyhlížejí přijatelného protikandidáta. Kdo by tak mohl kandidovat? Europoslanec Jiří Pospíšil nebo šéf Akademie věd Jiří Drahoš? Bohužel, v žádném z nich nevidím potenciál Zemana porazit, alespoň ne v kontextu přímé volby hlavy státu. V přímé volbě totiž nevítězí ten, kdo by národ sjednotil, ale ten, kdo osloví ve druhém kole nadpoloviční většinu voličů, a to nejlépe kontroverzními tématy, kontroverzním vystupováním a populismem. A na to je Zeman opravdu expert.

Vzpomeňme minulou volbu hlavy státu, kdy Zeman svým buranským vystupováním a nesmyslným se chycením tématu Benešových dekretů sestřelil Schwarzenberga. To byl bohužel rozhodující a velmi bolestný moment druhého kola, kterému Schwarzenberg se slušností sobě vlastní nedokázal čelit. Přitom nejen on, ale celá řada jeho předků se vždy českého národa velmi zastávala. Zeman se stal ale vítězem proto, protože Schwarzenberg je přece německy znějící jméno, takže musí být Němec (pozn. má kromě českého i švýcarské občanství), navíc mu jde špatně rozumět a pořád spí. Ten nás zastupovat přece nemůže. Přitom Karel Jan Nepomuk Josef Norbert Bedřich Antonín Vratislav Menas kníže ze Schwarzenbergu je ve světě velmi váženou osobou a o to přece jde, aby nás prezident dobře reprezentoval. Ze Zemana si kvůli jeho excesům dělají ostatní akorát tak prču.

Zeman také po první přímé volbě hlavy státu řekl, že se stane prezidentem dolních deseti miliónů. Tak nevím, jak toto koresponduje s jeho servilitou vůči Rusku a Číně, podbízením se svým příznivcům a urážením svých oponentů. Zeman zjistil, že zkrátka nejde být prezidentem dolních deseti miliónů a ignorovat horní půlmilion. Zeman potřebuje vlivné spojence, a proto nemůže Babiše nebo i Kellnera, kteří rozhodně nejsou představiteli dolních deseti miliónů, přehlížet.

 

Miloš Zeman Babiše potřebuje. Zeman je sice představitel levicové politiky a Babiš…no…sám nevím, ale Zemanovi, pokud si chce svůj popelníček v kanceláři ponechat, se náramně hodí Babišova podpora. Už nějakou dobu si přece velmi notují a vycházejí si vstříc, ať se to týká kritiky Bohuslava Sobotky nebo napadení zákona o střetu zájmů u Ústavního soudu. Babiš má ambici stát se příštím premiérem, Zeman zase prezidentem, parlamentní a prezidentské volby přitom dělí od sebe jen několik měsíců, proto si tito dva pánové mohou vyjít vstříc. Babišovi spojenectví se Zemanem vyhovuje. Je to pragmatické spojenectví, nikoli názorové (myšleno politickým smýšlením). Právě proto se Babiš nevyhýbá podpoře Zemana na hrad. A Babiš ho má vlastně v hrsti – pokud Zeman nejmenuje po volbách vládu odborníků v čele s Andrejem Babišem, tak druhý nejbohatší Čech ze Slovenska nasadí proti Zemanovi Stropnického a minimálně mu tím volbu zkomplikuje. Proto si tito pánové navzájem raději vyhoví, umyjí si ruce a budou spolu vládnout.

Z rozdělení politických preferencí to prozatím vypadá, že Zeman Babiše po parlamentních volbách určitě pověří sestavením vlády. S pravicí se Babiš těžko domluví, přesto se nabízí několik variant. Buď Sobotka sklopí ocas, nebo rovnou rezignuje a ČSSD bude hnutí ANO podporovat. Nebo se lidovcům se starosty podaří překonat 10% hranici a třeba to bude na vládu s Babišem stačit. Anebo se Babiš může domluvit s komunisty, ke kterým nechová žádnou zášť stejně jako prezident Zeman. Pokud ani jedna z těchto variant nedopadne, Zeman může vždy sáhnout po svém trumfu, a to vládě odborníků, které by předsedal Andrej Babiš ať už s podporou poslanecké sněmovny nebo bez. No vyhlídky to jsou nepěkné.

Moc bych si přál, aby se ukázal nějaký silný protikandidát a postavil se Zemanovi, ale zřejmě tomu tak nebude. Proto se dá očekávat, že Mikuláš Bek se ještě dlouho nepodívá na oslavy 28. října, že Zeman zůstane „gentlemanem“ a neomluví se Peroutkově vnučce, že hotely budou nadále ČR účtovat šedesátitisícové pokuty za kouření v nekuřáckých pokojích, že korunovačním klenotům bude opět hrozit virózní sprcha, že kun*a zase proletí éterem a že Ovčáček bude zase ze všeho vinit jakousi pražskou kavárnu (řekněte mi, kde je, rád tam zajdu na kávu)…

Zeman podle The Guardian: Radikálnější než Fico či Orbán

Newsletter