Ministr Babiš přebytek rozpočtu v roce 2017 neudrží

Dnešní čísla k plnění státního rozpočtu za listopad signalizují, že rozpočet ČR bude letos po více než 20 letech opravdu přebytkový. Stát ale přebytek v roce 2017 neudrží. V příštím roce lze očekávat silnější než letošní investiční činnost vlády, která bude zároveň pokračovat v předvolebním uplácení voličstva, uvedl hlavní ekonom skupiny Roklen Lukáš Kovanda.

„Je to škoda. Makroekonomicky je alespoň vyrovnaný rozpočet dosažitelný i v roce 2017, aniž by to jakkoli podvázalo dlouhodobý růst tuzemské ekonomiky. Deficit v příštím roce nebude ekonomickou nutností, ale politickým rozmarem,“ dodal Kovanda.

Přebytek státního rozpočtu klesl ke konci listopadu na 55,5 miliardy korun z říjnových 98,3 miliardy korun. Jde o nejlepší listopadový výsledek od vzniku České republiky. Loni v listopadu rozpočet vykázal schodek 29,5 miliardy korun.

Za dobrým výsledkem je podle úřadu především růst daňových příjmů a ekonomický růst. Na celý rok je plánován schodek 70 miliard korun.

Ministerstvo uvedlo, že významný je především vzestup celostátních daňových příjmů o 8,2 procenta dokumentující efektivnější výběr daní i pokračující ekonomický růst, který se promítá i do růstu mezd zaměstnanců v podnikatelské sféře. Vykázaný přebytek rozpočtu tak představuje, stejně jako na konci předchozích osmi měsíců, nejlepší výsledek hospodaření státního rozpočtu od roku 1993.

 

Newsletter