Ministr Pelikán: Předchůdci měli své věrné, já mám odborníky

Podařilo se změnit situaci v oblasti vymáhání pohledávek, situaci dlužníků. Dohnali jsme deficit v oblasti mezinárodních smluv, kde řadu z nich už podepsala celá Rada Evropy, jenom my ne. Podařilo se mi dát do pořádku ministerstvo jako takové, říká v rozhovoru pro server Roklen24 ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). S čím se musel po svých předchůdcích vypořádat? Jak změní vězeňství? A proč by si někteří lidé vůbec neměli půjčovat peníze? První část rozhovoru zde.

R24: Jak se Vám daří plnit cíle, které jste si vytyčil při nástupu do funkce?

Na hodnocení je ještě brzy. Do funkce jsem nastoupil až v průběhu volebního období, a proto je to pro mě od začátku zápas s časem. Ono se to zvenku nezdá, ale uvnitř je chybějící rok, vzhledem k délce procesů, velmi znát. Jsem docela napjatý, jestli některé zásadní normy, které jsme teď teprve dokončili, stihne vláda a parlament projednat včas, tedy do konce volebního období. Podle toho, kolik z nich stihne a nestihne projednat, uvidím, kolik z mých cílů se podaří naplnit.

R24: Co se vám prozatím na ministerstvu podařilo změnit?

Mohu říci, že se mi podařilo změnit situaci v oblasti vymáhání pohledávek, situaci dlužníků a dále spoustu méně viditelných věcí. Například jsme dohnali deficit v oblasti mezinárodních smluv, kde řadu mezinárodních smluv už podepsala celá Rada Evropy jenom my ne – někdy to trvalo i deset let a nikdo nevěděl proč. Podařilo se mi dát do pořádku ministerstvo jako takové, když jsem přicházel, bylo na tom personálně velice špatně, například legislativní odbor byl téměř prázdný, s výjimkou trestní legislativy, kde to bylo o něco lepší. Jinde byla buď neobsazená místa, nebo obsazená lidmi, kteří byli ve výpovědi. To, že dnes je ministerstvo stabilní a obsazené lidmi, kteří jsou velmi nadějní, kvalitní a chtějí zde dlouhodobě působit, je něco, za čím je spousta práce. A je to velká naděje do budoucna. Příští ministr přijde k plně funkčnímu stroji, který jsem dost dlouho dával dohromady.

R24: Kde spatřujete příčinu špatné kondice ministerstva před Vaším příchodem?

Myslím, že to bylo dáno tím, že se velmi rychle střídali ministři. A také tím, že v určitou chvíli nastoupila taková ta varianta, kdy ministr si s sebou přinesl své věrné. To, jak jednou nastoupí, vytváří se obtížně zastavitelný koloběh, protože ti věrní tam jsou právě proto, že jsou věrní. S příchodem nového ministra musí být nutně vyměněni, a tak to jde pořád dál. Takže jsem se to pokusil přetnout a zastavit. Mám tady teď lidi, kteří nejsou věrní, ale protože si myslím, že jsou odborně zdatní a dobře použitelní pro každého dalšího ministra.

 

 

R24: Od ministra financí Babiše jste chtěl přidat dvě miliardy, nakonec jste dostal 650 milionů? Přinese to resortu nějaké komplikace?

Já věřím, že to velký problém nebude. Šlo skutečně o peníze navíc. Jde o to, že máme nějaké projekty, na které potřebujeme finance, například postavení nových kapacit v oblasti vězenství, které nebudeme moc příští rok postavit. Nejde o katastrofu. Některé projekty jsme považovali za dobrý nápad, dobrou inovaci, protože si vláda vybrala jiné priority na zlepšování stavu země, musí projekty odložit. Já to chápu a respektuji. Čím víc máte peněz, tím snáz se vám ty věci dělají. Ale nedostáváme se do situace, kde bychom byli v ohrožení.

Pelikán dohodl navýšení rozpočtu svého resortu o 650 milionů

R24: Chcete, aby zaměstnanost vězňů vzrostla až ke sto procentům. Jaký bude poměr nákladů x výnosů a přínosy?

Je potřeba zdůraznit: ke sto procentům zaměstnatelných. Máme  také vězně, kteří jsou pracovně nezařaditelní ze zdravotních či jiných důvodů. Těch práceschopných a ochotných je asi sedmdesát procent. Jsme přesvědčeni, že v konečném důsledku to bude ekonomicky neutrální či mírně pozitivní. Vězni budou pracovat za plat a v zásadě i další naše náklady se z jejich pracovní činnosti pokryjí. Není to věc peněz, jde o věc rozpočtování, je potřeba navýšit výdajovou stránku rozpočtu s tím, že teprve dodatečně by se měla tedy i ta příjmová stránka zlepšit. Jinak je to věc spíše organizační.

R24: Českým občanům radíte, aby si zbytečně nepůjčovali peníze. Jaké kroky ze své pozice činíte, aby se dluhy domácností snížily?

Děláme celou baterii opatření. Jednak se snažíme zlepšit podmínky fungování exekucí a insolvencí. Dále měníme nákladovou strukturu celého vymáhání pohledávek, tak abychom motivovali věřitele k větší odpovědnosti, aby nepůjčovali naslepo. Zároveň na druhém konci se snažíme zpřístupnit oddlužení těm, kterým dnes často nespravedlivě, přístupné není. Na celém systému, který je propletencem řady prvků, se pokoušíme všechny body posunout k lepšímu.

R24: Jak hodnotíte finanční gramotnost Čechů?

Myslím, že by asi šla zlepšovat a vítám aktivity, které se o to snaží. Finanční gramotnost  žádné populace nikdy nebude taková, abychom mohli říci, že si všichni mohou v klidu půjčovat peníze. Schopnosti v populaci jsou standardně distribuovány a ne každý má hlavu na to, aby porozuměl často velmi složitým finančním mechanismům, které se skrývají za zdánlivě jednoduchou půjčkou a právě tito lidé udělají nejlépe, když si nebudou půjčovat.

Robert Pelikán vystudoval Právnickou fakultu UK v Praze, kde absolvoval také rigorózní a doktorandské studium. V letech 2002 až 2007 působil v advokátní kanceláři Císař, Češka, Smutný a spol., poté pracoval dva roky jako advokát pro Linklaters, v.o.s. V letech 2009 až 2014 byl advokátem ve firmě Vrána & Pelikán, advokátní kancelář s.r.o., kterou později spoluvlastnil. Od roku 2004 je externím spolupracovníkem Katedry občanského práva PF UK. V roce 2014 působil krátce jako ředitel právní sekce ministerstva financí. V červnu 2014 nastoupil na ministerstvo spravedlnosti, kde byl náměstkem ministryně pro justiční a legislativní oblast. Po rezignaci Heleny Válkové se stal ministrem. V listopadu 2015 vstoupil do hnutí ANO 2011.

 

 

Newsletter