Minus jeden faktor pro ECB? Výrobní ceny v eurozóně se vrátily k růstu

Ceny výrobců v eurozóně i Evropské unii se v červnu meziměsíčně zvýšily o 0,1 procenta a ukončily květnovou epizodu s 0,1% poklesem, rovněž jak v eurozóně tak EU. Očekávána byla stagnace. Meziroční pokles PPI v červnu dosáhl 0,8 %, také jak v eurozóně tak EU. I ten ale zmírňuje a stagnaci se zdola přiblížily ceny bez energií.

Růst výrobních cen zajistily zejména energie, kde ceny vzrostly o půlprocento. Drobný 0,1% růst se udržel u zboží dlouhodobé spotřeby i kapitálového zboží. Stabilní zůstaly ceny i po odečtení energií.

Výrobní ceny rostly meziměsíčně nejrychleji ve Španělsku (+0,9 %). Lotyšsku (+0,6 %), Řecku a Maďarsku (po +0,4 %). Pokles naopak vedou Litva, Estonsko a Dánsko. Meziroční růst je nejsilnější v Řecku (+1,6 %), Švédsku a Rumunsku, pokles naopak nejvýraznější v Estonsku (-6,6 %), Litvě a Belgii (-4,7 % a -4,5 %).

Za Českou republiku v reportu figuruje stagnace (meziročně -0,2 %), za klíčovou ekonomiku Německa také (-0,7 %), za Francii rovněž (+0,4 %), za Itálii 0,1% růst (-1,9 %).

Tento čtvrtek bude zasedat ECB a s napětím budou očekávány jakékoli komentáře k dalšímu případnému uvolnění měnové politiky. Spotřebitelská inflace na sklonku července ukázala na další zvolnění tempa na 0,4 procenta. Červenec byl desátým měsícem v řadě, kdy míra spotřebitelské inflace (CPI) setrvala pod 1% hladinou, kterou guvernér ECB Mario Draghi označuje za nebezpečnou.

ECB začátkem června ve snaze odvrátit deflaci snížila základní úrokovou sazbu o 0,1 procentního bodu na nové rekordní minimum 0,15 procenta. Její depozitní sazba se navíc poprvé dostala do záporné hodnoty. Centrální banka přistoupila i k novým nekonvenčním opatřením na podporu ekonomiky, která zahrnují nabídku velmi levných půjček pro komerční banky.

V eurozóně klesá nezaměstnanost. Inflace zpomaluje k 5letému dnu

Draghi (ECB) varoval před sílou eura a odrážel spekulace o svém odchodu

Fed ještě nevěří trhu práce. Růst sazeb později?

Newsletter