Na devizových trzích je patrná rizikově averzní nálada projevující se v silnějším dolaru. Ten proti euru testuje hranici 1,1700 EURUSD. Risk-off sentiment oslabuje měny regionu. Koruna se posunula nad úroveň 25,40 za euro.

Míra nezaměstnanosti rychle klesá díky teplé zimě (komentář)

V březnu celkový počet uchazečů o zaměstnání poklesl o 4,2 procenta na 525 315, počet hlášených volných pracovních míst vzrostl o 10,3 procenta na 76 050 a podíl nezaměstnaných osob poklesl na 7,2 procenta.

Českému trhu práce se daří nad očekávání dobře

Ekonomika zůstává mimo deflaci, ČNB ale bude dál ve střehu

Český trh práce vykázal v březnu nad očekávání dobré výsledky. S poklesem míry nezaměstnanosti oproti únoru se obecně počítalo, nikoli však s až takto citelným snížením.

Svým dílem se na příznivém výsledku podepisuje mírná zima, která umožňuje ve vyšší míře obnovovat či zahajovat sezónní pracovní úvazky v lesnictví, povrchové těžbě, stavebnictví a dalších podobných segmentech pracovního trhu.

Míra nezaměstnanosti bude klesat nadále. Ještě před letošním létem by se měla snížit pod úroveň sedmi procent, kde se nacházela naposledy v roce 2012. Potvrzuje se tak trvající oživování tuzemské ekonomiky a během letošního roku lze také díky tomu čekat silnější tlak na růst reálných mezd, než jaký charakterizoval rok loňský.

Společně s vývojem ekonomiky v mírně inflačním pásmu jde o další faktor, který hovoří pro to, že zásah České národní banky v podobě další intervence za oslabení koruny nebude zatím nutný.

Newsletter