Evropské i americké výnosy klesají. Dolar se drží v zisku pod 1,0600 za euro. Měny regionu zahájily středu zpevněním. Postupně ale část zisků odevzdávají. Koruna zpět nad 24,40 za euro.

Míra nezaměstnanosti se poprvé od března 2009 propadla pod 6 %

V říjnu celkový počet uchazečů o zaměstnání poklesl o 2,6 procenta na 430 432, počet hlášených volných pracovních míst poklesl o 1,2 procenta na 107 324 a podíl nezaměstnaných osob poklesl na 5,9 procenta.

Stav tuzemského trhu práce se dále zlepšuje, byť ne tak rychle, jak analytici v průměru očekávali. Ti čekali propad míry nezaměstnanosti na 5,8 procenta, místo toho klesla „jen“ na 5,9 procenta. Pod úrovní šesti procent se přitom naposledy ocitla v březnu roku 2009, předtím, než se v ČR naplno projevily dopady světové finanční krize.

Počet uchazečů na jedno pracovní místo – aktuálně 4,0 – zase naposledy dosáhl nižší hodnoty v prosinci 2008.

Česká ekonomika se v rámci EU momentálně těší z výsostné pozice, když obsazuje druhou příčku, co se míry nezaměstnanosti týče – po Německu –, a zároveň druhou příčku, co se míry ekonomického růstu týče, a sice po Irsku.

Příznivý trend bude pokračovat. Do konce roku však ještě míra nezaměstnanosti tradičně stoupne, zejména, udeří-li mrazy brzy. Důvodem bude tradiční sezónní záležitost – pokles aktivity v lesnictví, stavebnictví, povrchové těžbě atp. S koncem roku se pak přidá nepříznivý efekt ukončování pracovních úvazků na dobu určitou. Celkově letos míra nezaměstnanosti vykáže hodnotu 6,4 procenta.

V příštím roce, až zima odezní, však nezaměstnanost trvaleji klesne pod šest procent. Pokud je míra nezaměstnanosti pod šesti procenty, zintenzivňují tlaky přitom na přetahování zaměstnanců, což dále podpoří růst reálných mezd a zprostředkovaně i spotřebu.

Newsletter