Míra nezaměstnanosti v ČR vzrostla, o zvrat trendu ale nejde

Míra nezaměstnanosti stoupla v srpnu podle údajů Českého statistického úřadu na 6,3 procenta. V červenci přitom činila 6,2 procenta. Meziročně se v srpnu snížila o 0,7 procentního bodu.

Míra nezaměstnanosti zjišťovaná ČSÚ meziměsíčně vzrostla poprvé za více než rok. Vzhledem k pokračujícímu oživování české ekonomiky a příznivému stavu řady předstihových ukazatelů neznamená drobný srpnový nárůst zvrat trendu. Míra nezaměstnanosti se stále pohybuje pod úrovní 6,5 procenta, kde byla s výjimkou posledních uplynulých pěti měsíců naposledy v prvním čtvrtletí roku 2009, tedy před tím, než se i v ČR naplno projevily důsledky světové finanční krize.

Absolventi zřejmě začali ve vyšší míře hledat práci už v letních měsících, což přispělo k růstu míry nezaměstnanosti navzdory zlepšujícímu se stavu české ekonomiky. Pokračující ozdravení tuzemského hospodářství bude i v příštích měsících tlačit na pokles míry nezaměstnanosti, zatímco na její růst bude působit pokračující příliv absolventů na pracovní trh a ukončování sezónních prací. Míra nezaměstnanosti by ale celkově měla v trendovém pohledu pozvolna klesat, patrně na letošní nové minimum, tj. pod úroveň 6,2 procenta.

Newsletter