Mistr predikce opět skóruje. Čtyři ze čtyř tipů pro 2016 se vyplnily

„Investujte jako profesionál,“ zní ve zkratce reklamní slogan mnohých brokerských společností. Jak má ale člověk investovat jako profesionál, když jím ve skutečnosti není? Jednoduše, stačí začít profesionálům naslouchat. Pravdou však je, že predikce a rady mnohých „profíků“ bývají občas doslova mimo místu. To však neplatí v případě Sandyho Jadeji.

Sandy Jadeja působí jako stratég a specialista na technickou analýzu ve společnosti Core Spreads. Do investičního světa se poprvé zapsal v roce 2005, kdy během několika konferencí konaných v Číně, USA a v Dubaji předpověděl krach amerického realitního trhu, a to přesně osm týdnů před jeho vypuknutím.

Další predikce přišla koncem července 2015, kdy varoval před 18. srpnem. Tehdy se mělo odehrát „něco velkého“. A? Stalo se. Přesně v ten den se na indexu Dow Jones objevil tzv. „flash crash“. Výčet ovšem pokračuje dál, a to 28. srpnem, kdy Jadeja varoval před propadem DJIA v období od 14. do 17. září. Věštba se opět vyplnila. V pořadí třetí predikce roku 2015 pak přišla v říjnu, kdy upozornil na datum 4. ledna 2016 s tím, že tehdy budou trhy čelit výrazné „medvědí“ náladě. A výsledek? Stačí se podívat na níže uvedený graf…

Kalendářové investování. Tři data, tři krachy?

Během letošního roku upozornil Jadeja na dvě vymezená období a dvě konkrétní data, která podle něj měla přinést pád ropy v jednom případě a pokles indexu Dow Jones v těch zbylých. Potenciál tohoto očekávaného vývoje měl pak mít dostatek síly na to, aby s sebou stáhl i některé další trhy.

Co se týče prvního období, analytik se zaměřil na trh ropy Brent, u kterého hovořil o „80 % pravděpodobnosti poklesu cen v době od 2. července do 18. srpna.“ Ve druhém termínu se zaměřil na index Dow Jones, který měl mezi 26. až 30. srpnem klesnout. Ten samý scénář se pak měl opakovat ještě 26. září a 20. října.

Jak byly tyto predikce úspěšné?

V případě ropné „věštby“ byl pozorován prvotní propad začínající 2. července, který černou komoditu dostal z ceny nad 47 USD až na dno pod hranicí 40 USD. Poté však došlo na odraz, který ke konci sledovaného období opět dosáhl úrovní kolem 47 USD.

Co se týče akcií, konkrétně indexu Dow Jones, i v tomto případě se predikce naplnily, a to i z hlediska vlivu na ostatní trhy. Server Business Insider v tomto směru zvolil jako porovnávaný benchmark opět ropu Brent.

Koncem srpna, v období od 26. do 30.8. 2016, DJIA opravdu spadl. Pád přišel hned v pátek 26.8. V pondělí 29.8. už však byla na sledovaném indexu pozorována obnova.

Co se týče vývoje ostatních trhů, na ropě byl v té samé době zaznamenán poměrně výrazný propad.

Dalším mezníkem mělo být pondělí 26. září. I v tento den byl v případě indexu Dow Jones pozorován poměrně jasný propad.

A i v tomto případě ho ropa následovala.

Během třetího vytyčeného dne, a to ve čtvrtek 20. října, byl na DJIA zaznamenán pouze lehký pokles, který svou intenzitou odpovídal vývoji na ropě.

Je tedy patrné, že se Jadeja v rámci čtyř predikcí konkrétních dat roku 2016 poměrně úspěšně trefil, byť nešlo o žádné velké pohyby, jak by někteří mohli očekávat. Na druhou stranu, výše zmiňované tipy jsou pouhými zlomky toho hlavního, co nás teprve čeká.

„Aktuálně se nacházíme ve velice nebezpečné časové zóně ohraničené rokem 2011 a 2018,“ přepisuje Jadejova slova server Business Insider. „V podstatě jde o 84letý cyklus, kterému předcházel ten v rozmezí let 1928 až 1934, tedy doba, kdy svět ovládla Velká deprese. Já osobně se obávám, že na se trzích rýsuje další ekonomická hrozba, která potrvá až do roku 2018. Během této doby se pak můžeme dočkat výrazných propadů, které poškodí především nepřipravené investory.“

Sedm dní propadu aneb krizové vzpomínky indexu S&P 500

Pravdou je, že proti možným výplachům datovaným na přesné dny se lze bránit, a to správným načasováním.

„Je možné využít data trhů k předvídání cílových cen. Jakmile bude jasné, že ceny a načasování sedí, existuje více než průměrná pravděpodobnost, že na výkyvy opravdu dojde. Jakmile se tak stane, investoři, kteří čas a ceny správně spárovali, by měli být naprosto v klidu, jelikož se na danou situaci už dávno připravili.“

Newsletter