Mládek: Pokud bude OKD na prodej, koupi zvážíme

Stát je připraven zvážit odkup firmy OKD, pokud by byla na prodej. Uvedl to ministr průmyslu a obchodu Mládek v ČT. Těžební společnost NWR, která OKD vlastní, se snaží kvůli řešení zadlužení domluvit s věřiteli na restrukturalizaci firmy, ale zatím ne příliš úspěšně. Začala proto připravovat alternativní plán, který počítá s prodeje OKD a polské Karbonie. Dohoda s věřiteli se nicméně prý rýsuje a prodej OKD není na pořadu dne, uvedl ředitel vnějších vztahů NWR Petr Jonák.

NWR odepsalo přes 60 % ve dvou dnech. Analytici vidí nulovou hodnotu

NWR plánuje snížení zadlužení ze 775 milionů na 450 milionů eur. Firma chce také navýšit kapitál o celkem 185 milionů eur. Ke změnám ale potřebuje souhlas 75 procent věřitelů firmy. Zatím jich má na své straně necelé dvě třetiny a to výrazně vyšší měrou u věřitelů zajištěné emise dluhopisů než u nezajištěných. Pokud by dohoda neuspěla, byl by dle alternativního plánu firmy na řadě zřejmě prodej OKD. Vedení NWR nicméně ujišťuje, že dohoda na cestě je.

 

Vláda se nicméně dle Mládka připravuje na obě varianty. „Pokud by došlo k prodeji, stát by mohl zvažovat odkup firmy. Pokud by byla OKD na prodej, zajistil by stát její fungování. Pro nás je prioritou udržet nejméně 10 let zaměstnání pro 14 tisíc zaměstnanců OKD a tomu podřídíme veškerá jednání,“ uvedl dnes po jednání se zástupci NWR ministr Mládek podle České televize.   

 

Mládek by se v případě takového scénáře chtěl postarat o to, aby do OKD vstoupil spolehlivý investor, uvedla ČT. „Máme zájem na tom, aby v takovém případě do OKD vstoupil strategický investor, nejlépe firma z oboru, která je zaměřená na to, aby těžila uhlí, a nikoli na finanční spekulace,“ prohlásil ministr. 

„Pokračujeme v jednáních s věřiteli. Jsme přesvědčeni, že do konce září to dotáhneme do konce. Prodej OKD by byl alternativní variantou, krizový scénář pro případ, že by jednání ztroskotala,“ uvedl nicméně Jonák za NWR. Akcie NWR na konci minulého týdne v reakci na zveřejněné záměry firmy propadly o brutálních více než 60 procent. Dnes obchodují s odpisem více než dvou procent nad 4 korunami za akcii.

Newsletter