Mládek: Stát OKD nekoupí. Drahé i za korunu

Stát neodkoupí od skupiny New World Resources (NWR) těžební společnost OKD. „Bylo by naprosto neakceptovatelné vložit do dluhem zatížené společnosti veřejné peníze,“ uvedl Mládek v rozhovoru pro agenturu Bloomberg s tím, že OKD se mu jeví v současné době drahé i za symbolickou jedinou korunu.

„Komentáře ministra průmyslu potvrzují náš negativní výhled pro společnost NWR v současné podobě. Jsme velmi skeptičtí ohledně toho, že by se našli investoři ochotní vložit do NWR další kapitál, který zřejmě bude brzy potřebovat,“ reagovali na zprávu analytici Komerční banky. Jejich reálným scénářem je likvidace firmy a to již v příštím roce 2016.

„Těžební aktiva nezatížená dluhem (tj. zejména OKD) by ale po případném bankrotu NWR za určitých okolností mohla být atraktivní jak pro soukromé investory, tak případně i pro stát. Zájmem vlády jistě bude zabránit okamžitému ukončení těžby na Ostravsku,“ uvedl analytik KB Josef Němý.

S&P varuje: NWR může do roka zbankrotovat

NWR zveřejnila v listopadu hospodářské výsledky za devět měsíců roku ve stínu varování od ratingové agentury Standard & Poor’s, která rovněž v listopadu napsala, že se NWR může do roka ocitnout bez hotovosti v případě, že se dále zhorší ceny uhlí. NWR ve výsledcích vykázala meziroční pokles hotovosti a ekvivalentu za devět měsíců na 57 ze 77 milionů eur před rokem. Čisté zadlužení dosáhlo 321 milionů eur.

V samotném třetím čtvrtletí snížila čistou ztrátu hospodaření na 29 milionů eur ze ztráty 71 milionů eur před rokem. 

NWR snížila ztrátu, trvá hrozba nedostatku hotovosti

Newsletter