Dolar dnes ráno umazává část zisků nabraných po včerejším zasedání Fedu. Proti dolar se obchoduje zpět kolem hranice 1,1700 EURUSD. Včerejší posílení dolaru posunulo koruna zpět k 25,40 za euro. Dnes ráno kurz nabírá mírné zisky směrem pod tuto hranici.

Mládek: Vypadá to na jeden blok v Temelíně a jeden v Dukovanech

Stát bude dále rozvíjet jadernou energetiku a jako pravděpodobné nyní vypadá dostavění jednoho nového bloku v Temelíně a jednoho v Dukovanech. Uvedl to ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

Na začátku příštího roku by měl být podle premiéra Sobotky připraven návrh nové Státní energetické koncepce, kterou připravují resorty průmyslu a financí. Vláda o ní bude jednat do konce letošního roku. Odmítnutí poskytnutí státní garance ze strany vlády vedlo v dubnu ke zrušení tendru na dostavbu elektrárny.

„V tuto chvíli není rozhodnuto nic v tom smyslu, jestli to bude stavět ČEZ, nebo nějaký státní podnik, nebo joint venture, to je všechno předmětem debat,“ řekl Mládek k variantám dostavby dalších jaderných bloků. „Zdá se být téměř konsensus, asi se už nevrátíme k výstavbě obou bloků v Temelíně, ale spíše to vypadá, že by byl jeden blok v Temelíně a jeden blok Dukovanech,“ řekl Mládek. „To je proto, že bychom rádi zachovali lokalitu v Dukovanech jako jadernou elektrárnu. Ona má povolený provoz do roku 2025,“ dodal. Poté musí elektrárnu posoudit Evropská komise a do roku 2035 by mohl být postaven v Dukovanech další blok.

ČEZ: Nepřipravujeme nový tendr na dostavbu Temelína

Korejská vláda posílá do tendru na Temelín tamní státní energetiku

Předseda vlády Bohuslav Sobotka dnes zavítal na MPO v rámci své bilanční cesty po resortech. Minulý týden byl na ministerstvech kultury a školství, které vedou Daniel Herman (KDU-ČSL) a Marcel Chládek (ČSSD).

Z dalších témat Mládek uvedl, že za první polovinu letošního roku získalo státní investiční pobídky celkem 84 zahraničních společností, které by měly tuzemské ekonomice přinést kolem 10 tisíc nových pracovních míst. „Rovněž MPO podpořilo investičními pobídkami 52 tuzemských společností, u kterých očekáváme vytvoření dalších více než 4000 nových pracovních míst,“ řekl.

Newsletter