Pravděpodobnost snížení britských sazeb v srpnu klesla z 50 % na 25 %. Libra zpevnila nad 1,3000 GBPUSD. Dolar plošně oslabuje. Proti euru nad 1,0930 a proti koruně pod 23,15.

Mladí tolik nevěří tradičním bankám, říká regionální šéf Saxo Bank

O fintechu, investicích, ale i o bublinách a Ayn Rand jsme si popovídali s Vitalijem Butbajevem, generálním ředitelem Saxo Bank pro region střední a východní Evropy. Expert na fintech Vitalij Butbajev se letos v květnu dostal opět na pozici, kterou již dříve zastával sedm let. Během pauzy řídil společnost Velstand Capital a vedl regionální pobočku Presidents Institute.

Kdy přijde další krize? A odkud?

Právě minulo 10. výročí finanční krize. Dříve jsme byli zvyklí na podstatně kratší ekonomické cykly. Dnes je ale velmi obtížné, ba téměř nemožné, přesně určit, kde a kdy další krize udeří a co ji vlastně spustí. Mezi faktory zvyšující pravděpodobnost, že desetiletý růstový cyklus skončí, můžeme ale určitě zahrnout obchodní politiku Donalda Trumpa, geopolitická rizika v Asii nebo nestabilní politickou a ekonomickou situaci v Itálii.

Vidíte někde nafouknuté nějaké bubliny?

Můj kolega, kvantitativní analytik Anders Nysteen, vytvořil skvělou definici, která popisuje bubliny jako období s výjimečným růstem cen aktiv nebo populace následované prudkým propadem při prasknutí bubliny. Fáze růstu bubliny se může vyznačovat super-exponenciálním chováním, kdy dochází k permanentnímu zvyšování míry růstu. Tento fenomén je těžké pozorovat v reálné situaci, a když k němu dojde, naznačuje dočasný a nestabilní stav.

Dobře, ale jak se tedy nespálit a nenaskočit na bublinu?

Podle našeho hlavního ekonoma Steena Jakobsena firmy jako Amazon, Facebook a Tesla riskují tím, že sledují vzorec chování bubliny. Pokud jde o pozitivní investiční příležitosti, tvrdíme, že z hlediska hodnoty nabízejí výbornou diverzifikaci za dobrou cenu rozvíjející se trhy, zejména ve srovnání s vysokými cenami na americkém akciovém trhu. Také je zde několik zajímavých biotechnologických firem, které by v současnosti mohly představovat dobré investice.

Připravuje se nějak Saxo Bank na možnost, že se budeme mít výrazně hůř?

Pravidelně rozšiřujeme nabídku instrumentů a nových obchodních produktů, což našim klientům umožní obchodovat a investovat na nejrůznějších trzích a v mnoha třídách aktiv. Tak mohou naši klienti efektivně diverzifikovat svá portfolia a tím řídit riziko a ochránit svá investiční portfolia.

Saxo Bank společně s Roklen24 zahájila v Praze projekt nazvaný Deníček začínajícího investora, kde ukazuje, co čeká na začínající investory. Jak vnímáte změnu v tom, jak dnes mladí lidé přistupují k investování? Chtějí vůbec investovat?

Nejprve bych chtěl ocenit projekt Deníček začínajícího investora a vyzdvihnout práci blogujícího studenta Karla Večeři při jeho demo obchodování na naší platformě SaxoTraderGO. V tomto trendu podpory zajímavých projektů, které chtějí přiblížit základy investičního obchodování mladým lidem, chceme nadále pokračovat.

A myslím si, že došlo k velké změně v tom, jak dnešní mladí lidé chtějí investovat. Nevěří už tolik tradičním bankám a chtějí raději své investice řídit sami. Dalším příkladem je, že mladší generace je stále více digitální a chce své investice řídit online např. prostřednictvím telefonu nebo tabletu. Má navíc poměrně vysoké požadavky na hladký a bezproblémový průběh digitálního obchodování. Je zřejmé, že mladí lidé daleko více hrají na onom „mezinárodním hřišti“, což je vidět na jejich investičních rozhodnutích. Denně se propojují prostřednictvím Facebooku, Amazonu nebo Netflixu a při budování svých investičních portfolií se samozřejmě obracejí právě na tyto společnosti.

Je pravda, že roste generace, která chce vše digitální. Sám jste označován za experta na fintech, takže asi nemá smysl se ptát, jestli v nových fintech společnostech vidíte budoucnost.

Jednoznačně vnímám technologie jako naprostý základ odvětví finančních služeb a bankovnictví a věřím, že v tomto směru můžeme očekávat řadu změn. Digitalizace obchodování a investic představuje velkou změnu zejména v tom, jak může zákazník řídit své finance. Dříve jste potřebovali osobního finančního poradce nebo makléře, který za vás investoval, ale nyní technologie tyto procesy zjednodušily, takže kdokoli může sám řídit své investice.

A co crowdfunding? Kryptoměny?

V honbě za kryptoměnami i v úspěchu crowdfundingu vidíme jasně změnu chování. Já se aktivně nezabývám ani jednou z těchto oblastí, ale jejich popularita jen zdůrazňuje nadšení z nových zdrojů investic a financování podpořených technologickými inovacemi.

Dalším skvělým příkladem je trh s dluhopisy, kde technologie zcela změnily způsob, jak mohou zákazníci investovat. Nám se zdálo téměř nepochopitelné, že v dnešní éře obrovského technologického pokroku je obchodování s dluhopisy stále závislé na manuálním provádění, obvykle prostřednictvím telefonu. V této oblasti jsme proto učinili velký krok kupředu a představili jsme digitální platformu pro obchodování s dluhopisy. To znamená, že dluhopisy můžete nakoupit rychle a jednoduše jen přes pár kliknutí. Provedení transakce nezabere více než 41 vteřin a navíc díky obchodování v reálném čase získáte vždy tu nejlepší dostupnou cenu na trhu.

Jak se Saxo Bank odlišuje od ostatních českých bank? Proč bych se měl stát vaším klientem?

Saxo Bank je odborníkem na tzv. multi-asset obchodování a investice, což je mnohem víc než jen investiční banka. Jsme jednou z vůbec prvních finančních firem, která přišla s online obchodní platformou poskytující soukromým investorům stejné nástroje a přistup k trhům, jako mají profesionální obchodníci a velké firmy. Naší vizí vždy byla demokratizace obchodního a investičního prostředí a jeho přiblížení všem prostřednictvím přístupu na globální finanční trhy. Klienti mohou se Saxo Bank začít obchodovat již jen s 2 000 dolary, což je zhruba 44 tisíc korun. Svým klientům můžeme nabídnout přístup k více než 35 tisícům finančních instrumentů v celé řadě aktiv zahrnujících akcie, dluhopisy, CFD, valuty, futures i opce, které lze obchodovat z jediného účtu.

Našim klientům, kteří potřebují pomoci při řízení jejich obchodování, poskytujeme podporu prostřednictvím nástroje SaxoSelect, což je plně digitalizovaná a automatizovaná investiční služba, která klientům umožňuje investovat prostřednictvím celé řady investičních a obchodních strategií vytvořených uznávanými mezinárodními firmami v oboru investování.

Jaké máte v Saxo Bank další plány?

V Saxo Bank Česká republika i v celém regionu střední a východní Evropy se toho už nyní děje mnoho, v poslední době například představení naší nové profesionální obchodní platformy Saxo Trader PRO. V tomto regionu chceme budovat silné základy na dobrých partnerstvích a spolupráci s dalšími institucemi. Letos jsme například spolupracovali s Microsoftem na cloudových řešeních nebo s Nasdaqem na rozšíření autopilotních strategií v SaxoSelect.  V regionu střední a východní Evropy bych rád dále rozvíjel tzv. „Bankovnictví jako službu“ nabízenou Saxo Bank ostatním finančním institucím. Naše obchodní infrastruktura a model spolupráce díky tomu představuje technologický základ pro více než 120 finančních institucí po celém světě. Věřím, že region střední a východní Evropy nabízí obrovský potenciál jak z hlediska naší nabídky pro soukromé investory, tak i možnosti nových partnerství s dalšími finančními institucemi. Jsme otevřeni příležitostem a těšíme se na nové budoucí partnery.

Když mluvíte o střední a východní Evropě, mají zde klienti nějaké zvláštní požadavky?

Snažím se nedělat hromadné závěry, protože každý klient je jedinečný a má své vlastní požadavky a preference. Střední a východní Evropa je geograficky velmi rozsáhlý region, takže se na těchto trzích najdou obrovské ekonomické i politické rozdíly. Celkově bych ale řekl, že chuť investorů v tomto regionu rychle roste. Důvodem je všeobecné zlepšení ekonomických podmínek a příjmů, což investorům umožňuje obchodovat na finančních trzích s velmi zajímavými částkami.

Z pohledu obchodování vnímáme určité rozdíly v požadavcích a preferencích mezi jednotlivými zeměmi. Celkově se dá říci, že obrovská řada kultur a jazyků v tomto regionu představuje speciální stránku naší práce zde a může být současně výzvou i naší silnou stránkou. Pro naše klienty v tomto regionu jsou důležité dvě věci: silný obchodní partner a přístup k investičním příležitostem mimo jejich domácí trhy, zejména v těch oblastech, kde se domácímu trhu v poslední době nedařilo.

Zakladatel Saxo Bank Lars Seier Christensen mi kdysi řekl, že zaměstnanci Saxo Bank dostávají zdarma knihu Ayn Randové Atlasova vzpoura.

Je pravda, že v minulosti dostávali zaměstnanci tuto knihu jako dárek při nástupu do Saxo Bank a v naší hlavní kanceláři v Kodani je ještě stále několik výtisků. Kniha Ayn Randové měla na naši banku i firemní kulturu velký dopad a přinesla nám definici našich sedmi hodnot: rozum, nezávislost, poctivost, čestnost, spravedlnost, produktivita a hrdost. Tyto hodnoty představují zásadní vodítko a společnost a její zaměstnanci se jimi řídí už dlouho.

Vitalij Butbajev se do Saxo Bank vrátil s širokou mezinárodní zkušeností ve finančním sektoru. Do nedávné doby pracoval jako zakladatel a generální ředitel společnosti Velstand Capital. Vitalij také strávil rok jako regionální ředitel skupiny v Presidents Institute. Předtím pracoval 13 let pro Saxo Bank. Jako regionální ředitel pro střední a východní Evropu a Rusko Vitalij 7 let úspěšně řídil Saxo Bank v tomto regionu. Kromě toho zastával řadu rolí v oblasti prodeje.
Vitalij vystudoval moskevskou státní technickou univerzitu a moskevskou finanční univerzitu. Nedávno dokončil studium TRIUM Executive MBA, což je přední světový studijní program pro globální vedoucí pracovníky společně organizovaný newyorskou Stern School of Business, londýnskou burzou a pařížskou obchodní akademií HEC Paris school of Management.

Newsletter