MMF čeká slabší růst americké ekonomiky, delší prostor pro nulové sazby

Americká ekonomika letos poroste o pouhá 2 %, předpovídá nově Mezinárodní měnový fond, zatímco jeho dubnová předpověď zněla na 2,8% růst největší ekonomiky světa. Důvodem snížené prognózy je slabé první čtvrtletí.

Pro příští rok ponechal MMF dosavadní předpověď 3% růstu. Americká ekonomika se podle něj potýká se stárnutím obyvatelstva a zpomalováním růstu produktivity, což bude mít za následek nižší potenciální růst ekonomiky. To je takové tempo, při němž ještě nevznikají inflační tlaky. Potenciál růstu se bude dle MMF pohybovat jen kolem dvou procent, což je podstatně pod dlouhodobým průměrem tří procent a více.

Kvůli nezvykle chladné zimě klesla americká ekonomika v 1Q o jedno procento. Podle ekonomů by ale měla v tomto kvartále výrazně oživit.

Podle MMF nedosáhne americká ekonomika plné zaměstnanosti dříve než v roce 2017, což centrální bance Fed umožní odkládat zvyšování úrokových sazeb déle než do poloviny roku 2015. MMF předpokládá, že inflace zůstane nízká. Zároveň ale upozornil, že příliš dlouhé udržování mimořádně nízkých úroků zvyšuje obavy z finanční nestability.

MMF vyzval americkou vládu, aby posílila výdaje do výstavby infrastruktury a vzdělání a pozměnila daňový systém. Navrhuje například zavedení federální daně z benzinu nebo obnovení daňové úlevy pro výzkum a vývoj, dále reformu korporátní daně či možné zavedení federální daně z přidané hodnoty.

Průmyslová výroba v USA v květnu meziměsíčně vzrostla o 0,6 % nad očekávaných 0,5 %

 

Další bublina? MMF varuje před růstem cen realit

MMF polevuje v očekávání růstu čínské ekonomiky. Místo stimulace radí reformy

Centrální banky by měly sladit své kroky, laxnost znamená chyby, radí šéfka MMF

Newsletter