MMF chválí českou ekonomiku i ČNB. Letos čeká 3% růst

(Aktualizováno 17:15) Česká ekonomika nabírá na síle a to především díky domácí poptávce a exportu. Po ukončení své každoroční „prověrky“ tuzemského hospodářství to dnes uvedl Mezinárodní měnový fond. Svůj odhad letošního růstu HDP přitom zvýšil na 3 procenta z původního 2,5 procenta. Za celý loňský rok česká ekonomika posílila o 2 procenta.

MMF ve své zprávě ocenil českou rozpočtovou politiku, kterou považuje za pozitivní přínos pro ekonomiku. Za druhé, intervence proti koruně, které České národní banka spustila v listopadu 2013, fond označil za úspěšný krok v boji s deflací. Česká měna pomalu ustupuje z nejsilnějších denních pozic, vůči euru se vrací od úrovní pod 27,30 zpět až nad 27,37 EURCZK.

Střednědobě by se měl růst českého hospodářství stabilizovat okolo 2,25 procenta, predikuje MMF. „Ekonomika roste díky silné domácí poptávce a exportu, což je dobrá zpráva. Pozitivní vývoj vidíme v celé ekonomice, zlepšuje se například situace na trhu práce,“ uvedl představitel fondu Costas Christou. Růst ekonomiky podle něj podporuje i vhodná rozpočtová politika. „Myslíme si, že plánovaný pokles deficitu o jeden procentní bod ročně je vhodný, bylo by dobré jej ještě zohlednit v legislativě. Přijetí tohoto kroku je klíčovým krokem,“ dodal. 

Měnová opatření ČNB, která před rokem a půl oslabila kurz koruny, se podle MMF ukázala jako velmi efektivní. Inflace je díky ní stále nad nulou, podotkl. Inflace by se do roku 2016 měla dostat ke dvěma procentům. Český finanční sektor je velmi dobře regulovaný a odolný vůči šokům, upozornil Christou. 

„S kvantitavními závěry mise MMF v zásadě souhlasíme. Souhlasíme i s tím, že makroekonomické politiky, tak jak jsou teď prováděné, jsou přiměřené. Nemám co dramatického bych k závěrečnému stanovisku dodal,“ uvedl guvernér ČNB Miroslav Singer. 

Česká ekonomika roste nejrychleji v EU, koruna s ní

V minulém týdnu česká ekonomika překvapila prudkým růstem v prvním čtvrtletí letošního roku. Meziročně HDP vzrostl o 3,9 %, nejrychleji od poloviny roku 2008, a ve srovnání mezikvartálním o 2,8 %. V obou případech jde o výrazné zrychlení a výsledek vysoko nad průměrným očekáváním trhu. 

MF je optimističtější oproti českým institucím. Průměrný odhad analytiků pro celý rok 2015 činí 2,5 % a je v souladu s prognózou EK. Ministerstvo financí předpovídá 2,7% růst a ČNB v čerstvém výhledu počítá s růstem o 2,6 procenta.  

„Lev se probudil. Růst můžeme nejrychleji za osm let“

Newsletter