MMF: Řecku chybí dalších 50 miliard eur

Řecko bude v období od letošního října do roku 2018 potřebovat dalších 50 miliard eur (1,4 bilionu Kč), pokud jeho ekonomika poroste pomaleji, než se očekávalo a pokud země nezavede hospodářské reformy. Uvedl to dnes Mezinárodní měnový fond (MMF). Upozornil také, že v takovém případě budou nutné i rozsáhlé odpisy řeckého dluhu.

Vláda podá demisi, zazní-li „ANO“ – Řecko ONLINE

MMF zprávu vyhotovil na základě posudku z minulého týdne. Právě minulý týden byl pro Řecko dramatický; jednání s MMF a dalšími dvěma mezinárodními věřiteli, totiž Evropskou komisí a Evropskou centrální bankou (ECB) o zbývajících penězích z již dříve dohodnutého záchranného programu, skončila bez výsledku. Premiér Alexis Tsirpas pak oznámil, že o podmínkách věřitelů bude jeho lid rozhodovat v nadcházejícím referendu plánovaném na tuto neděli.

ECB se v reakci na vývoj z minulého týdne rozhodla nezměnit strop nouzových úvěrů, na kterých jsou závislé řecké banky. Ty zůstaly v pondělí z rozhodnutí řecké vlády zavřené.

Měnový fond uvedl, že evropské půjčky Řecku „bude třeba podstatně rozšířit“, i kdyby se Řecko v zavádění reforem vrátilo zpět k původním plánům.

Další finanční potřeby Řecka měnový fond vzhledem k otálení řeckých politiků a nejnovějším návrhům Atén vyčíslil na zmíněných 50 miliard eur. Z toho asi 36 miliard eur bude země potřebovat z evropských prostředků, stojí v předběžném návrhu zprávy o udržitelnosti řeckého dluhu.

Státní dluh Řecka dosahuje asi 320 miliard eur a ve vztahu k hrubému domácímu produktu (HDP) je druhý největší na světě za Japonskem.

Nejoptimističtější scénář měnového fondu nyní předpokládá, že poměr řeckého dluhu k HDP dosáhne 150 procent v roce 2020 a 140 procent o dva roky později. Tyto odhady ovšem již zohledňují zvýhodněné financování, jehož by se Řecku do roku 2018 případně mohlo dostat.

Vinu za současnou složitou situaci Řecka fond do velké míry svaluje na Tsiprasovu vládu, napsala agentura AP. Poznamenal na příklad, že Řecko otálelo s privatizacemi státního majetku. MMF v roce 2011 odhadoval, že do konce letošního roku získají Atény z prodeje státního majetku 50 miliard eur. Dosud to však prý bylo pouze 3,2 miliardy eur.

 

Newsletter