MMF varuje před bublinou na akciích a méně věří ekonomice

Mezinárodní měnový fond srazil výhled růstu světové ekonomiky pro letošek i příští rok a varuje před bublinou na finančních trzích, zejména akciích. Z jednotlivých ekonomik ukázal zejména na eurozónu, Brazílii, Rusko a Japonsko.

„Stínem na oživení vyspělých ekonomik je stále vysoké i soukromé zadlužení. Rozvíjející se svět se posouvá k tempům růstu ekonomiky nižším proti těm, která byla obvyklá před finanční krizí,“ poznamenal mimo jiné MMF. Měnověpolitické sazby u nuly pak dle zprávy fondu vyvolaly riziko přehřátí finančních trhů. Index amerických akcií S&P 500 dosáhl naposledy 18. září nového rekordu.

Pro letošek MMF nově předpovídá globální ekonomice 3,3% tempo růstu, pro příští rok jej fond zhoršil na 3,8 ze 4,0 procenta. Opačným směrem – nahoru – míří odhady amerického Mezinárodní měnového fondu pro americkou ekonomiku. Červencový výhled očekával letošní růst o 1,7 %, teď jsou to 2,2 procenta. Příští rok MMF čeká zrychlení růstu americké ekonomiky na 3,1 procenta.

S růstem sazeb amerického Fedu počítý výhled MMF v polovině roku 2015. „Slabost ekonomiky, pevně zakotvená inflační očekávání i riziko dalšího zakolísání ekonomiky směrem dolů opravňují k akomodativní měnové politice,“ konstatuje fond.

Relativně příznivá slova směrem k USA střídá nepřízeň vůči eurozóně. Letos fond čeká 0,8% růst, pro příští rok jej zmírnil na 1,3 z 1,5 %. U Japonska dle MMF ekonomika výrazně zasáhlo dubnové zvýšení daní, po kterém fond čeká letošní růst pouze o tři desetiny procenta, což je prudce negativní skok proti předpovědi +1,3 % z července. Čínská ekonomika dle MMF poroste letos o 7,4 %, příští rok o 7,1 procenta.

Na Ukrajině MMF letos čeká recesi a u ruské ekonomiky stagnaci. Potíže mají přetrvávat i v roce 2015. 

Lagarde: Ekonomika je slabá, MMF zhorší prognózu

Newsletter