Mnuchin promluvil, akcie vzrostly. Je daňová reforma za rohem?

Nejdůležitější zprávou dne, která ovlivnila odpolední dění na amerických akciových trzích, bylo prohlášení ministra financí Stevena Mnuchina. Ten uvedl, že Trumpův kabinet je už „docela blízko“ předložení návrhu daňové reformy. Do té doby nevýrazné indexy reagovaly náhlým růstem. Technologický Nasdaq dokonce uzavřel na rekordních 5916,78 bodech se ziskem 0,92 procenta.

Akcie se během dne pohybovaly jen mírně v plusu. I přesto, že prohlášení Mnuchina bylo značně neurčité, indexy na něj reagovaly okamžitě. Dow Jones rostl až o 200 bodů a nakonec zakončil se ziskem 0,85 procenta na 20578,71 bodech. Širší index Standard & Poor‘s 500 byl taktéž v zisku, a to o 0,76 procenta na 2355,84 bodu.

„Pokud se objeví nějaký zásadní průlom, bude to pro akcie jistě pozitivní,“ uvedl na adresu dnešního zvratu ředitel QMA Edward Campbell. „Investoři by však měli mírnit svá očekávání, tedy alespoň co se týče daňové reformy,“ dodal.

Růst indexů nepodporovaly jen zprávy z politiky, ale i pokračující výsledková sezona. Zklamáním byly výsledky telekomunikační firmy Verizon, které se propadly v 1Q 2017 tržby o 5,1 procenta. Ostatní klíčové společnosti jako American Express a železniční firma CSX už vykázaly pozitivní čísla. Druhá zmiňovaná v reakci na výsledky rostla o 5,53 procenta, první pak dokonce o 5,99 procenta. V bankovním sektoru se dnes dařilo Wells Fargo. Akcie třetí největší americké banky rostly o 2,52 procenta.

Z ekonomických dat byly dnes zveřejněny nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti. Ty skončily negativně, když překonaly očekávání a zastavily se na čísle 244 tisíc a o čtyři tisíce tak překonaly odhady analytiků.

Newsletter