Mnuchin úřaduje, Wall Street tápe

Americký ministr financí Steven Mnuchin dnes potvrdil důležitost a také intenzivní práci na daňové reformě. Oznámil, že ji chce mít hotovou nejpozději do srpna. Po těchto zprávách reagovala Wall Street smíšeně. Špatné výsledky zaznamenal především klíčový průmyslový sektor.

Mnuchin také naznačil předpověď vývoje americké ekonomiky. Podle jeho slov budou fiskální opatření kabinetu Donalda Trumpa  stimulovat ekonomiku už v roce 2018.

„Pracujeme na reformě velmi tvrdě. Kontaktovali jsme nejdůležitější zástupce jak ve Sněmovně reprezentantů, tak v Senátu. Snažíme se vytvořit jakýsi kombinovaný plán,“ uvedl pro televizi CNBC Steven Mnuchin.

Trhy na řeč ministra financí reagovaly rozpačitě. Index Dow Jones dnes stoupl o 0,17 procenta na 20 809,91 bodu a uzavřel tak na rekordu desátý den v řadě. Širší index Standard & Poor‘s 500 vzrostl o 0,04 procenta na 2363,80 bodu. Naopak index technologického trhu Nasdaq klesl o 0,43 procenta na 5835,51 bodu.

„Ekonomika roste i bez reforem,“ uvedl stratég investiční firmy Baird Bruce Bittles. „Bez reforem, či s reformami, myslím si, že trh poroste dál,“ dodal. Vzápětí však uvedl, že po konci této rally může nastat prudký propad.

Nejhůře si dnes vedl průmyslový sektor, který zaznamenal pokles o 0,77 %. Největší brzdou pro něj byly akcie General Electric, ty se propadly o 1,09 %. Neúspěšnější mezi sektory dnes byly utility (+1,05 %) a telekomunikace (+0,96 %).

Newsletter