Mobius: Řecko je stále „buy“

Mark Mobius, dalo by se říci „investor-veterán“, který se již úvodem tohoto měsíce postavil na stranu řecké vlády a slovně podpořil její tehdy komunikovaný cíl přimět investory k odepsání alespoň části řeckých dluhů, dnes pro CNBC svůj optimistický postoj k investicím do Řecka zopakoval. Mobius je prý přesvědčen o schopnosti Atén zavést nutné reformy. „Nová vláda je tím potřebným prostředníkem změn v Řecku, které uspokojí zbytek Evropy,“ podotkl Mobius.

Mobius: Řecké banky jsou atraktivní dlouhodobá investice

Premiér Alexis Tsipras v pozdních pondělních hodinách, tedy v rámci „deadlinu“, odeslal zástupcům Evropské komise seznam reformních opatření, jejichž schválení věřiteli je nutnou podmínkou prodloužení programu úvěrové pomoci Řecku o čtyři měsíce, jak bylo stanoveno v páteční dohodě. A podle zpráv Bloombergu dali ministři financí zemí eurozóny dnes odpoledne seznamu zelenou. Podle médií reformním opatřením dominují témata jako boj s daňovými úniky a korupcí a reforma státní správy. Řecký akciový index Athens General připisuje zhruba 9% zisk.

Silným impulsem pro důvěru v řecká aktiva podle něj představuje slabé euro, které za poslední rok ztratilo vůči dolaru zhruba 17 procent. Mobius argumentuje všeobecně tímto: slabé euro je dobré pro export ze zemí v čele s Německem, a to má zásadní příznivý efekt na zbytek eurozóny; tedy jednoduše řečeno – co je dobré pro Evropu, je dobré pro Řecko.

Bankrot země či odchod z eurozóny? Podle známého investora Řecku nehrozí ani jedno. „Není důvod ani pro jeden z těchto scénářů… v Řecku je enormní množství zdrojů, které mohou být prodány Číňanům a dalším…“ Právě k možnosti užších vztahů Atén s Pekingem se dnes vyjádřil další investiční guru Marc Faber. Ten naopak vnímá tento scénář jako riziko pro Evropu a zároveň pádný důvod, proč Řecku dál pomáhat. Podobnou hrozbu jako Čína podle něj představuje také Rusko…

Faber: Eurozóna nepustí Řeky do náruče Rusů a Číny

 

Newsletter