Moderní technologie v anti-civilizaci: Jak letí v Severní Koreji?

Severní Korea je patrně nejsvéráznější, a také nejtajemnější zemí na světě. Nikdo o ní nic neví, a u toho mála, co se ví, zase není jisté, zda je to pravda. Business Insider však nyní z dostupných statistik a informací vypátral, jakým svérázným způsobem využívají Severokorejci moderní technologie.

  1. Mají vlastní internet

Většina obyvatel Severní Koreji internet má, ale vlastně nemá. Většina lidí má totiž připojení pouze k tamnímu internímu intranetu jménem Kwangmyong, který je oddělen od globálního internetu. Na Kwangmyongu jsou zejména stránky různých státních institucí, ovšem v roce 2015 zde vznikl i první online obchod jménem Okryu.

  1. Tak trochu jiný Facebook

Asi nikoho nepřekvapí, že v Severní Koreji přístup na Facebook zablokovali. Ale co se stalo potom? V zemi vznikl plně funkční klon Facebooku, kterého na první pohled nešlo rozeznat od originálu. Kvůli špatnému zabezpečení byl však odhalen Západem a následně napaden hackery.

Odvážná predikce? Internet celosvětově spadne na 24 hodin

  1. Smartphone vlastní jeden z osmi

I v Severní Koreji se přechází od pevných linek k mobilním telefonům. Avšak v celé zemi jsou pouze 3 miliony vlastníků smartphonu, což je na pětadvacetimilionovou zemi poněkud málo. Hlavní telefonní síť provozovaná operátorem Koryolink navíc neumožňuje mezinárodní hovory a pokusy o ně jsou tvrdě postihovány.

  1. Počítače jen pro bohaté

S počítači je to pak ještě horší než s mobilními telefony. Podle odhadů se počet jejich vlastníků pohybuje pouze v řádu stovek tisíc, jelikož si je mohou dovolit jen relativně značně bohatí občané. Stejně tak i ten nejlevnější čínský tablet, která nemá Wi-Fi ani Bluetooth.

Kromě elit a bohatých občanů mohou počítače využívat také studenti, kteří mají to štěstí studovat na univerzitě v Pchjongjangu. Kromě škol jsou počítače k dispozici také v internetových kavárnách, avšak veškeré užívání je monitorované.

FBI bude moci s povolením soudu pronikat do jakýchkoli počítačů

  1. Televize slouží státu

Řada lidí v Severní Koreji televizi vlastní, ovšem stejně se v ní není moc na co dívat. Programy totiž slouží převážně k tomu, aby mohla vláda masově šířit propagandu. Domácnosti navíc pravidelně navštěvuje policie, aby se ujistila, zda se nikdo nepokoušel naladit jinou než severokorejskou stanici.

Newsletter