Momentum Donalda Trumpa. Dow Jones i S&P 500 (opět) trhly rekordy

Wall Street má za sebou silný den, během kterého si hlavní indexy připsaly hromadně více jak procento. Raketový růst mnozí experti považují za momentum Donalda Trumpa, jelikož za novými rekordy stojí sektory, které od výsledku prezidentských voleb neustále rostou.

O jaké segmenty jde? Především o finance, dopravu a ocelárny. Všeobecně se pak dá říci, že z budoucího prezidenta profitují především firmy se střední a malou tržní kapitalizací. Nedaří se naopak farmaceutickým společnostem, které mají z blonďatého magnáta doslova strach. Proč? Napoví například Trumpův rozhovor pro časopis Time, ve kterém řekl, že se postará o pokles cen léků.

Index S&P 500 si tak dnes připsal +1,32 % až na 2241,35 bodů a na nové historické maximum. Dow Jones vzrostl o +1,55 %, což odpovídá 19 549,62 bodům, tedy dalšímu novému rekordu. Technologický Nasdaq je pak výše o +1,14 %. Jeho zavírací cena se zastavila na 5393,76 bodech.

„Sektory, které rostou od Trumpova zvolení, si tento trend stále udržují,“ řekl pro CNBC Adam Sarhan, CEO společnosti 50 Park Investments. „V podstatě nejsme svědky žádných velkých výprodejů, což je pro akcie do budoucna pozitivní.“

Zatímco americké akcie rostou, ropa si připisuje další den ztrát. Dohoda členů OPEC je čím dál tím více zpochybňována, k čemuž dnes přispěl i Úřad pro energetické informace. Podle jeho odhadů klesne těžba ropy letos a příští rok mnohem méně, než se dosud předpokládalo.

Ropa Brent tak v návaznosti na to klesla o -1,59 % až na 53,07 USD/barel, WTI pak o -1,96 %, což odpovídá 49,93 USD.

Dolar během dneška opět oslabil. Vůči euru se obchoduje na 1,076 EURUSD.

Newsletter