Pravděpodobnost snížení britských sazeb v srpnu klesla z 50 % na 25 %. Libra zpevnila nad 1,3000 GBPUSD. Dolar plošně oslabuje. Proti euru nad 1,0930 a proti koruně pod 23,15.

Moneta v prvním čtvrtletí se ziskem 1 mld. Kč, zvyšuje výhled

AKTUALIZOVÁNO – Společnost Moneta Money Bank dnes zveřejnila výsledky svého hospodaření v prvním čtvrtletí tohoto roku. Banka v něm dosáhla čistého konsolidovaného zisku ve výši 1,04 miliardy Kč oproti 1,08 mld. Kč před rokem. Roklen24 o výsledcích informovala v tiskové zprávě mluvčí banky Lucie Leixnerová. Banka zároveň zvýšila svůj výhled pro čistý zisk na rok 2017 na 3,5 mld. Kč z předchozích 3,4 mld. Kč.

Banka také potvrdila svou dividendovou politiku rozdělení minimálně 70 % čistého zisku svým akcionářům v roce 2017 a 2018 s tím, že tato dividenda bude navýšena, pokud jednorázové náklady na zavedení mezinárodních účetních standardů IFRS9, investice a růst úvěrového portfolia budou vyžadovat méně kapitálu.

„Moneta předvedla za první čtvrtletí roku 2017 solidní finanční výkon,“ řekl Tomáš Spurný, generální ředitel a předseda představenstva banky. „Naši ziskovost nadále posiluje pokračující celkové zkvalitňování našich aktiv, zvýšená úvěrová aktivita a dobrá kapitalizace ve výši 19,9 % společně se silnou likviditní pozicí. I nadále máme dobrý základ pro naplnění našich strategických cílů.“

„Moneta předvedla solidní výsledky, byť stále musí růstem objemu úvěrů bojovat proti klesající úrokové marži a poklesu příjmů z fixních poplatků, které jsou charakteristickým jevem celého odvětví,“ komentoval výsledky analytik společnosti BH Securities Martin Vlček. „Banka, mírně zvýšila výhled čistého zisku na zbytek roku a pokračuje v růstu úvěrů, který by měl převážit nad pokles ziskovosti z každé koruny úvěru. Akcie se obchoduje za velmi rozumný P/E poměr a je oproti zbytku bank mírně podhodnocená, vůči akciím z ostatních sektorů je podhodnocená výrazněji,“ upozornil Vlček.

Hrubé výkonné úvěry banky vzrostly meziročně o 5,7 %, čímž banka splnila svůj závazek růstu v řádu vyšších jednociferných čísel. „Tato míra růstu je jasným znamením, že je Moneta odhodlána realizovat návrat ke stabilitě výnosů prostřednictvím plánovaného růstu do a v průběhu roku 2019,“ uvedl Spurný. Banka v prvním čtvrtletí vykázala zrychlený růst nové produkce s meziročním navýšením nových retailových objemů o 36,9 %.

„Netto balance výkonných retailových úvěrů stoupla o 5 %, navzdory tomu, že i v tomto období pokračovalo předčasné splácení úvěrů ze strany některých klientů. Segment retailových úvěrů, který představuje klíčovou nabídku Banky, zažil úspěšné čtvrtletí i přes úpravu cen na úrovně trhu a dosáhl meziročního nárůstu o 4,3 %,“ uvedla banka ve zprávě. Segment hypoték vzrostl meziročně o 8,7 %, segment financování koupě vozidel vzrostl o 14,5 %.

Spurný také informoval, že Moneta dosáhla úplného oddělení od korporace GE s devítiměsíčním předstihem oproti plánu. Bývalý majitel banky, společnost General Electric, prodal veškeré své akcie v Moneta Money Bank loni na podzim v souvislosti se svým plánem zaměřit se na svou průmyslovou činnost. „Ukončení nákupu IT a dalších služeb od bývalého vlastníka nám pomůže v důsledném řízení nákladů a umožní nám splnit cíle v oblasti efektivity po zbytek roku 2017,“ řekl Spurný.

Banka se chce také nadále soustředit na růst v oblasti digitálních technologií a budování příslušných technologických dovedností. „Naše mobilní bankovní aplikace Smart Banka zaznamenala téměř 110 tisíc aktivací a dosáhla skvělého hodnocení a zpětné vazby od klientů. V průběhu roku 2017 představíme další inovace, které dále rozšíří naše digitální distribuční kapacity a posílí vztahy s klienty,“ uvedl Spurný.

Za loňský rok vykázala Moneta Money Bank neauditovaný čistý zisk ve výši 4,05 miliardy Kč, o rok dříve měla upravený čistý zisk 4,51 mld. Kč. Ze zisku z loňského roku se také poprvé od vstupu na pražskou burzu banka rozhodla vyplatit dividendy ve výši 9,80 Kč, což představuje 12% dividendový výnos z konečné ceny akcií v roce 2016.

Banka, která dříve působila pod názvem GE Money Bank, vstoupila na pražskou burzu v květnu loňského roku. Jejími hlavními akcionáři jsou zahraniční právnické společnosti, které podle loňské výroční zprávy banky drží 94,3% podíl. České právnické osoby drží 2,4 % a fyzické osoby 3,3 % akcií banky. Moneta Money Bank je v Česku šestou největší bankou, má 232 poboček a cca milion klientů. Od je 20. června 2016 také součástí indexu PX, na kterém se podílí váhou cca 10 %.

Newsletter