Monetě klesl zisk, nadbytek kapitálu může jít k investorům

AKTUALIZOVÁNO: Bankovní skupině Moneta, dřívější GE Money, klesl v pololetí čistý zisk meziročně o 3,9 procenta na 2,3 miliardy korun a úroková marže poklesla na 6,2 z 6,7 procenta. Aktiva naopak vzrostla o 2,8 procenta na 144 miliard a celkové vklady o 5,5 procenta na 115 miliard. Výsledky firma zveřejnila dnes ráno.

Celkový objem nových úvěrů vzrostl o 4,4 procenta na 20,1 miliardy Kč. Strategií Monety je vylepšit svůj současný retailový segment. Do konce června zaznamenala růst o 31 procent v retailovém bankovnictví, což překonalo očekávání managementu. Spotřebitelské úvěry se zvýšily o 32 procent, hypotéky o 24 procent a půjčky na koupi vozidel o 34 procent.

„Rovněž se nám daří úspěšně postupovat při plnění našeho závazku poskytovat služby pro více malých a středních firem na českém trhu, což dokazuje nárůst v objemu nových úvěrů pro malé firmy ve výši 36 procent,“ uvedl generální ředitel Tomáš Spurný. V telefonickém rozhovoru pro Bloomberg dodal, že očekává další pokles špatných úvěrů a nadbytek kapitálu hodlá firma využít ve prospěch akcionářů.

„Kapitálový přebytek chceme využít pro další růst. Pokud trh takové možnosti pro udržitelný růst nenabídne, pokusíme se kapitál vrátit k našim investorům na dvouletém horizontu,“ uvedl Sputný. Špatné úvěry klesly na 6,9 procenta proti  11,7 procenta na konci roku 2015. Podle Spurného pokles bude pokračovat, ale „ne tak dramaticky, jako v prvním pololetí“.

„První polovina roku byla pro MONETA rušným obdobím následujícím po úspěšném dokončení procesu primární nabídky akcií v květnu, který představoval největší emisi v regionu střední a východní Evropy za posledních pět let,“ sdělil Spurný. Značku se podle něj podařilo představit většině klientů.

kupina GE Money se na Monetu přejmenovala na začátku května. Patří do ní Moneta Money Bank, Moneta Auto a Moneta Leasing. Moneta Money Bank vstoupila v květnu také na pražskou burzu. Nabídka souvisí se záměrem amerického konglomerátu General Electric prodat banku do příštího roku a zaměřit se na průmyslovou činnost. Moneta je v Česku šestou největší bankou, má asi milion klientů. Ve zhruba 230 pobočkách zaměstnává víc než 3000 lidí.

Newsletter