Dolar po odstoupení Bidena krátce oslabil k 1,0900 za euro. Část ztrát poté smazal. Americké výnosy klesají. Koruna se proti euru obchoduje bez výraznější změny pod 25,25. Proti dolaru krátce zpevnila pod 23,15.

Moody’s nevěří třetímu pilíři abenomiky

Zvýšená míra nejistoty ohledně dosažitelnosti rozpočtových cílů. To je hlavní argument ratingové agentury Moody’s, která dnes oznámila sražení ratingu dluhových závazků Japonska o jeden stupeň, z „AA3“ na „A1“. Výhled k udržení tohoto ratingu stanovila stabilní.

Moody’s vnímá zvýšené riziko růstu výnosů japonských státních dluhopisů a varuje před sníženou dostupností dluhového financování ve střednědobém horizontu. Zdrojem nejistoty je podle agentury především otázka načasování a účinnosti politických kroků na podporu ekonomického růstu, které ohrožují dluhovou konsolidaci.

Smrtící spirála Abenomiky podle Petera Schiffa

Onen „růst nejistoty“ Moody‘ tedy přisuzuje především třetímu pilíři tzv. abenomiky, jímž má být posílení dlouhodobého potenciálu ekonomiky cestou strukturálních reforem. Premiér Šinzó Abe nastoupil na konci roku 2012 s ambiciózním plánem obnovit silný růst ekonomiky tím, že ukončí 15 let deflace. Krátkodobě zafungovaly první kroky – oslabení kurzu jenu razantním uvolněním měnové a rozpočtové politiky a s tím související prudký růst cen akcií a posílení podnikatelské důvěry.

V dubnu zvýšila japonská vláda daň z obratu z 5 na 8 procent, s cílem posílit příjmy rozpočtu, což se ale ukázalo jako výrazné zatížení pro ekonomiku. Te ve 2Q propadla v celoročním přepočtu o 7,1 procenta a ve 3Q navázala poklesem o 1,6 %. V reakci na propad ekonomiky do recese premiér Abé ohlásil pozdržení druhého kola navýšení daně z obratu o 18 měsíců a rozpuštění dolní komory parlamentu, vedoucí k předčasným volbám. Ty proběhnou 21. prosince a podle jeho předchozích slov by měly sloužit jako vyjádření důvěry v jeho dosavadní hospodářskou politiku.

Tři recepty jak podpořit ekonomiku podle Šinza Abého

Moody’s naposledy zhoršila rating Japonska v srpnu 2011, což zdůvodnila zejména rostoucím zadlužováním země a neustálým střídáním vlád. Aktuální stupeň se shoduje s hodnocením například Izraele, Ománu nebo České republiky. Současný rating Japonska od Standard & Poor’s je na stupni „AA-„, Fitch drží „A+“.

Japonský akciový index Nikkei 225 za poslední měsíc připsal více než 7 %, dnes uzavřel se ziskem 0,75 %. Japonský jen se obchoduje u 7letých minim, po kroku Moody’s propadl až na 119,14 USD/JPY, nyní ztráty koriguje a obchoduje u 118,30.

Dan Fuss: Japonsko? Jedině akcie!

Newsletter