Moody’s potvrdila negativní výhled českým bankám

Výhled pro český bankovní systém zůstává negativní. Hodnocení potvrdila ratingová agentura Moody’s Investors Services v čerstvé analýze. Negativní zůstává pohled agentury od konce roku 2011.

„Podmínky v domácí ekonomice se zlepšují, což by mělo přispět v příštích 12 až 18 měsících ke stabilnějšímu provoznímu prostředí bank,“ uvádí nicméně Moody’s ve zprávě. Na druhé straně varuje před dopadem nízkých úrokových sazeb do ziskovosti bank. Posledním důkazem budiž nedávná slova provozního ředitele Komerční banky Čejky, který kvůli dlouhodobému prostředí nízkých úroků připustil tlak na letošní výhled hospodaření banky směrem dolů.

Čejka: Výhled KB ohrožují sazby. Chystáme vyšší výplatu dividend

Rizika zhoršení ekonomické situace v české ekonomice jsou podle Moody’s již mírnější po vzniku koaliční vlády. U ekonomiky eurozóny, která je hlavním vývozním trhem ČR, analytici čekají letos růst o 0,5 až 1,5 procenta, příští rok o procento až dvě. Na tom by měl oživit český vývoz. U české ekonomiky Moody’s odhaduje, že HDP vzroste letos o 1,9 procenta, příští rok o 2,5 procenta.

„Zlepšující se výhled ekonomiky podpoří banky. Rostoucí vývoz pomůže zlepšit kvalitu aktiv zpracovatelských a obchodních firem a zprostředkovaně korporátních úvěrů. Horší to bude v sektoru komerčních realit a ve stavebnictví, na které má dopad pomalejší oživení domácí poptávky,“ míní Moody‘s.

Kapitálové rezervy českých bank označuje agentura za robustní, což potvrdily i čerstvé zátěžové testy ČNB.

ČNB: Banky zůstávají silné, špatné úvěry se ale nelepší

Celkový ukazatel kapitálové přiměřenosti bankovního systému, takzvaný Tier 1, činil na konci roku 16,8 procenta. Navíc dle Moody’s financování a likvidita bank jsou silné a zřejmě v příštích 12 až 18 měsících zůstanou stabilní. Poměr úvěrů ke vkladům na konci loňského roku činil 76,8 procenta.

Newsletter