Moody’s Rusku hrozí zhoršením ratingu

Ratingová agentura Moody’s zhoršila výhled hodnocení úvěrových závazků Ruska na negativní. To znamená, že by v blízké době mohla Rusku snížit rating z nynější známky Baa1. Důvodem pro Moody’s je geopolitické napětí a zhoršení střednědobého výhledu ekonomiky.

Moody’s vnímá jako riziko zejména dopad ukrajinského konfliktu. Rozšíření konfliktu z Krymu k východním hranicím Ukrajiny s Ruskem je pro Moskvu rizikem, protože by mohlo zahrnovat i další západní sankce, uvádí mimo jiné agentura. Dalším rizikem je dle Moody’s nedostatek silných plánů a reforem, které by vyřešily slabý ekonomický růst země. Výhled ročního ekonomického růstu země na příštích pět let agentura zhoršila na 1,7 procenta z předchozích tří procent. Pokud by se výhled dále horšil, Moody’s sníží rating. Stejně tak při vyhrocení konfliktu na Ukrajině. „Rusko pak bude zranitelnější kvůli možnému zpřísnění západních sankcí a odlivu kapitálu a ruské banky,“ poznamenala mimo jiné agentura.

 „Moody’s považuje situaci na východní Ukrajině ve srovnání s Krymem za obtížnější, vzhledem ke složitému pozadí separatistických sil a vypuknutí násilí,“ uvádí se v prohlášení. „Sankce vůči Rusku se doposud soustředily hlavně proti jednotlivcům, ale země G7 zopakovaly, že jsou možné další sankce zaměřené na konkrétní odvětví hospodářství.“

Standard & Poor’s hodnotí Rusko BBB- s negativním výhledem. Fitch pak známkou BBB a rovněž s negativním výhledem. Jsou to hodnocení o dva stupně a jeden stupeň horší proti Moody’s.

Newsletter