Morgan Stanley nestíhá ziskem ani tržbami

Další zklamání. Tak lze označit první dojem z čísel Morgan Stanley, která uzavírají výsledkovou sezónu předních amerických bank za 4Q, nikoli však výsledkovou sezónu všeobecně. Ta je teprve na začátku.

Výsledková sezóna USA za 4Q: Očekávání + kalendář

Morgan Stanley, jež je největším makléřským domem na světě, na konsensus analytiků nedosáhla ziskem ani tržbami. Zatímco ty úrovní 7,8 mld. dolarů zaostaly za očekáváním 8,08 mld. USD i za loňskou úrovní 8,2 mld. USD, zisk po přepočtení na akcii dosáhl 47 centů, o cent méně proti průměrnému odhadu a o tři centy méně proti loňskému výsledku. Agentura vyzdvihla verzi EPS bez započtení dopadu přecenění vlastních dluhopisů banky, podle níž banka vydělala 39 centů na akcii, ve srovnání s konsensem 50 centů. Banka ve čtvrtletí zaúčtovala 284 mil. dolarů (tj. 12c/akcii) na nákladech na vyrovnání soudních sporů.

Celkový čistý zisk za čtvrtý kvartál se meziročně zvýšil na 1,04 mld. dolarů z 84 mil. dolarů. Tržby zatížil pokles v divizi obchodování dluhopisů o 14 procent na 599 mil. dolarů, což je podle Bloombergu nejslabší údaj od finanční krize, zároveň méně než poloviční oproti roku 2006. Výsledky banky, jejíž akcie v premarketu reagovaly na výsledky umazáním 1% zisku a propadem o bezmála 4 %, potvrzují celkový tlak v sektoru.

Morgan Stanley potvrdila, že nadále plánuje prodat svou divizi obchodující s ropnými produkty. Jednání o prodeji s ruskou Rosněftí loni po dvou letech zkracovala, poté co se Rusko ocitlo pod tlakem západních sankcí po anexi ukrajinského Krymu.

O moc pozitivnější čísla nenabídly ostatní klíčové banky z Wall Street, jmenovitě Bank of America, JPMorgan, Wells Fargo a Citigroup. Banky na konci roku plošně zasáhl pokles příjmů z obchodování, poslední Goldman Sachs si v tomto ohledu vedla za celý loňský rok nejhůře za 9 let.

Sezóna bankovních výsledků za 4Q:

Zklamání na úvod: JPMorgan pod tíhou sporů a slabšího tradingu

Nejcennější americká banka a Buffettova investice zvedla zisk

Bank of America klesají příjmy i zisk. Volatilní trhy i nízké sazby

Rozruch na trzích dolehl i na Citigroup. Zklamání ze zisku i tržeb

Goldman Sachs uzavřela nejslabší rok pro trading od 2005

Newsletter