Moskva: Americké zbraně Ukrajině? Ohrožení míru na Donbase i Ruska

Moskvu znepokojují úvahy o možných dodávkách amerických zbraní Ukrajině, což by znamenalo hrozbu pro mír na Donbasu, ale také ohrožení bezpečnosti Ruska. Podle agentury TASS to dnes řekl mluvčí ruského ministerstva zahraničí Alexandr Lukaševič. O možnosti poskytnout zbraně Ukrajině a o tom, jaký by to mělo dopad, se tento týden jednalo v jednom z výborů amerického Kongresu. 

„Ruské ministerstvo zahraničí je vážně znepokojeno informacemi o záměru USA zahájit rozsáhlé dodávky zbraní na Ukrajinu… Dodávky výzbroje nejen hrozí zhroucením příměří a novou eskalací na jihovýchodě, ale také ohrožují bezpečnost Ruské federace, o čemž jsme už opakovaně hovořili,“ řekl mluvčí. 

Lukaševič rovněž uvedl, že se do Javorivského výcvikového prostoru ve Lvovské oblasti na západě Ukrajiny přesouvá z Itálie 300 příslušníků 173. výsadkové brigády ozbrojených sil USA. Tato jednotka má prý cvičit ukrajinské vojáky v „používání zámořské vojenské techniky“. 

„Takže američtí vojáci jsou už na Ukrajině. Je zřejmé, že vůbec nemají v úmyslu přinést do této země mír,“ prohlásil ruský mluvčí. 

Situaci na východě Ukrajiny, ruské roli v ukrajinské krizi a případnému poskytnutí zbraní Kyjevu se v posledních dnech intenzivně věnuje americký Kongres. Středečního slyšení v jednom ze senátních výborů se mimo jiné zúčastnil i čelný představitel ruské opozice Garri Kasparov, který důrazně vyzval k rozšíření izolace ruského prezidenta Vladimira Putina a k vyzbrojení Ukrajiny. 

„Nemůžete vyjednávat s rakovinou. A jako rakovinu musejí být Putin a jeho elita odříznuti,“ prohlásil bývalý šachový velmistr, zjevně rozzlobený nedávnou vraždou svého přítele a dalšího předáka ruské opozice Borise Němcova v Moskvě. V souvislosti s tímto zločinem také zdůraznil, že „Putin a jeho elita si po 15 letech u moci myslí, že mohou dělat všechno, že není žádná červená čára“. 

Newsletter