„Motory“ amerických akcií jedou na max. Velcí hráči poblíž rekordů

Americký akciový index S&P 500 si za letošní rok připsal více jak 5 %, přičemž v rámci této rally bylo dosaženo jeho nových historických maxim. Byť se aktuálně nacházíme na úrovních jen o málo nižších, než jsou nové rekordy, lze poměrně snadno identifikovat hlavní „motory“ tohoto trendu. Které to jsou?

Letošní růst S&P 500 má na svědomí především hrstka těch největších společností, které momentálně atakují svá vlastní historická maxima. Podle dat agentury Bloomberg se pouze 14 akcií sledovaného indexu dostalo během pondělí na nejvyšší úrovně za posledních 52 týdnů, z toho tři jsou rovněž součástí velké „pětky“ z hlediska tržní kapitalizace.

„Alphabet, Microsoft a Facebook, tedy druhá, třetí a pátá světově největší společnost z pohledu tržní kapitalizace, která v součtu činí více jak 1,4 bilionů dolarů, si během pondělí sáhly na svá 52týdenní maxima (viz graf níže),“ přepisuje Bloomberg studii společnosti Bespoke Investments. „I přesto, že aktuální šířka trhu není vůbec špatná, tu nejtěžší „práci“ rozhodně odvedly největší společnosti indexu S&P 500.“

Jen Apple, Amazon a Facebook přidaly k letošnímu výkonu S&P 500 nejvíce, a to hned 22 bodů.  Celkově se akcie těchto společností podílí na letošních ziscích sledovaného benchmarku 20 %, uvádí Bloomberg. Microsoft pak přidal 5 bodů, Alphabet přibližně 2.

Přemožitel S&P 500 radí: Miluji akcie, hotovost nedržím

Společným znakem těchto firem je vyjma „členství“ ve skupině těch největších i fakt, že velké množství jejich akcií vlastní hedgeové fondy. Podle průzkumu americké banky Goldman Sachs patří Alphabet, Microsoft a Facebook v celosvětovém žebříčku mezi 50 jmen, která se nejčastěji objevují v seznamu top 10 společností, do kterých fondy investují nejvíce.

Co se týče probíhající výsledkové sezóny, svá čísla již ohlásil Microsoft, který jak z hlediska tržeb, tak i zisku porazil očekávání trhu. Během včerejška pak výsledek hospodaření za 3Q 2016 oznámil Apple. V jeho případě byla predikce sice rovněž poražena, ovšem jen o vlásek. Investoři stav a výhled „nakousnutého jablka“ ohodnotili skepticky (především vinou propadu prodeje iPhonů poprvé za posledních 15 let), což se projevilo v následném poklesu titulu v aftermarketu o více jak 3 %.

Tržby i zisk Microsoftu překonaly odhady, akcie jsou na rekordu

Apple těsně překonal očekávání, prodej iPhonů ale opět klesl

Alphabet a Facebook svá čísla teprve budou reportovat, a to 27. října v prvním případě a 2. listopadu ve druhém.

Newsletter