Mrtvá kočka spadla až na dno

Žargon obchodníků na Wall Street zná jeden zajímavý pojem – dead cat bounce, neboli odraz mrtvé kočky. Toto rčení s nadsázkou hovoří o tom, že i mrtvá kočka se odrazí od země, pokud padá z dostatečně velké výšky. Něco podobného totiž platí pro klesající akcie na burze. Přímo učebnicovým případem jsou akcie těžební společnosti NWR.

Firma už je prakticky mrtvá – řeč je o předlužené NWR, dceřiná společnost OKD zřejmě v nějaké podobě přežije – a akcie mají za sebou prudký pokles. Na burzu byly akcie uvedeny v roce 2008 po 425 korunách za kus a ze začátku silně rostly. Světová finanční krize byla těžkou ránou, ale ještě v roce 2011 se jich šlo zbavit za více než 300 Kč. Následný pád na lednových šest haléřů se nechvalně zapsal do dějin pražské burzy. Akcionáři přišli o 99,99 procenta své investice.

Pak ale přišel odraz, když během dvou měsíců se cena ztrojnásobila. Kdo měl šťastnou ruku, mohl letos na NWR vydělat 150 procent dokonce během jediného dne, rozdíl mezi nejvyšší a nejnižší cenou dne 4. března. Přesto muselo být snad i spekulantům jasné, že budoucnost firmy je černější než její uhlí.

V posledních dnech nabralo dění okolo NWR na obrátkách. OKD se poslalo do insolvence, bylo pozastaveno obchodování s akciemi NWR a samotná firma uznala, že jejím akcionářům zůstane jen minimální částka anebo vůbec nic. Mrtvá kočka pražské burzy tedy spadla až na dno. A tentokrát už se nezvedne.

Newsletter