Musk a spol. volají po okamžitém zákazu robotů zabijáků

Zakladatel automobilky Tesla Elon Musk podepsal dopis adresovaný Organizaci spojených národů za účelem dosažení zákazu autonomních zbraní, neboli robotů zabijáků. Skupina čítající 116 odborníků na robotiku a umělou inteligenci lobbuje za jejich okamžitý celosvětový zákaz. Proč?

„Jakmile budou autonomní zbraně plně vyvinuty, jejich použití umožní ozbrojený konflikt daleko většího rozměru. Navíc by mohlo docházet k daleko rychlejším útokům než doposud,“ uvádí dopis adresovaný OSN od expertů na umělou inteligenci z 26 zemí.

Podle mnoha ohlasů by měly robotické zbraně snížit oběti mezi lidskými ozbrojenými silami, alespoň těch z vyspělých států, informuje server Fortune. Musk a další experti však varují před nebezpečím pro civilisty například v souvislosti s tím, že tyto zbraně mohou použít teroristé. Stejně tak by mohly být napadeny hackery, což by vedlo k tomu, že se v boji začnou chovat jinak, než armáda chtěla.

Dopis popisuje rizika robotických zbraní v krajních případech a říká, že je potřeba na rozvoj této technologie rychle reagovat. Žádost míří ke skupině nejvyšších představitelů OSN, protože právě oni zvažují přidání robotických zbraní do Úmluvy o konvenčních zbraní. Ta v současnosti zakazuje například chemické zbraně, oslepující laserové zbraně, miny a další extrémně nebezpečné technologie. Respektování seznamu má pomoci snížit zbytečné utrpení ozbrojených sil a civilistů.

Musk a celá skupina varuje, že pokud nebudou mezinárodní organizace jednat rychle, dojde k závodu ve zbrojení robotických zbraní. Podle nich už na některých místech vývoj probíhá, konkrétně ve firmách Raytheon, Dassault, MiG a BAE Systems.

Elon Musk: Umělá inteligence? Nebezpečnější než KLDR!

Sám zakladatel Tesly, který je známým kritikem pokročilé umělé inteligence, už nedávno uvedl, že riziko nebezpečí umělé inteligence je větší než to číhající v Severní Koreji.

 

 „Na reakci nemáme příliš mnoho času. Jakmile se Pandořina skříňka otevře, bude nesmírně obtížné ji zavřít,“ uvedli autoři dopisu. Zakladatel Element AI Yoshua Bengio se zase obává, že by stín, který robotické zbraně vrhnou do světa technologie, mohl způsobit nedůvěru v prospěšnou umělou inteligenci.

Silicon Valley i Wall Street: Psychopat vedle psychopata

Již před dvěma lety 1000 technologických expertů a vědců podepsalo dopis, který varoval právě před nebezpečím použití autonomních zbraní. Mezi signatáři byl například Stephen Hawking, Steve Wozniak a Elon Musk.

Skupina pro zbraně OSN se měla původně setkat v pondělí, ale jednání bylo odloženo na listopad.

Newsletter