Musk hrozí Trumpovi odchodem. Jinou možnost nemám, tvrdí šéf Tesly

Vizionář a jeden z nejsledovanějších podnikatelů dnešní doby – Elon Musk – je zástupcem ve třech poradních výborech Bílého domu. To by se však po dnešku mohlo změnit. Zakladatel Tesly totiž Trumpovi hrozí odstoupením. Proč?

Elon Musk včera ve večerních hodinách odpověděl na sociální síti Twitter na poměrně odvážnou otázku přímo na tělo. „Co bude dělat, pokud Trump prohlásí, že chce odstoupit od Pařížské dohody o klimatu?“ zeptal se uživatel Luke Schnoebelen. Šéf Tesly na to odpověděl stručně a jasně. „V takovém případě nebudu mít jinou možnost, než opustit poradní sbory,“ napsal.

 

Americký prezident Donald Trump má dnes vydat konečné vyjádření k tomu, zda bude chtít zůstat u Pařížské dohody, či naopak od ní odstoupit. Tato dohoda byla v roce 2015 schválena 195 zeměmi světa během klimatické konference ve francouzské metropoli. Jedná se o navázání na současně platný Kjótský protokol, který se zaměřuje na snížení emisí skleníkových plynů. Smlouva, o které bude dnes Trump mluvit, by měla být platná po roce 2020 a jejím cílem je snížit výskyt oxidu uhličitého v ovzduší.

Tato dohoda se stala předmětem Trumpova zájmu již během jeho prezidentské kampaně. Blonďatý státník je známým odpůrcem environmentalismu a v podstatě všech opatření, která jsou „příznivá“ pro klima, ale horší pro podnikatelské subjekty. Prezident Spojených států včera v jednom ze svých tweetů uvedl, že oznámí rozhodnutí ohledně Pařížské dohody během „několika nadcházejících dní“. V tuto chvíli tudíž Trump čelí velkému tlaku jak ze strany podporovatelů, tak i odpůrců „zelené“ smlouvy.

Zakladatel Apple zná recept na úspěch Elona Muska. Možná pomůže i vám

Podle některých zdrojů americké CNBC se očekává, že americký prezident dohodu odmítne. Jiné hlasy zase tvrdí, že ještě neučinil finální rozhodnutí. Zakladatel firmy Tesla v současnosti figuruje v Trumpově radě pro zaměstnanost v průmyslu, dále pak v jeho strategické a infrastrukturní radě. Musk byl mnohými Trumpovými odpůrci za toto členství kritizován, ale sám argumentoval tím, že by tito „hateři“ měli být rádi, že může nabídnout jiný úhel pohledu než ostatní prezidentovi poradci.

Musk, stejně jako další šéfové velkých amerických společností, přesvědčoval prezidenta, aby dohodu dodržel. V jiném včerejším tweetu své sledující ujistil, že „dělal vše, co bylo v jeho silách, aby tento krok poradil přímo Trumpovi“.

Insider info: Vstoupí SpaceX na burzu? Budou mít výhodu akcionáři Tesly?

Trump čelí rozdílným názorů i uvnitř kabinetu a strany. Ministr zahraničí Rex Tillerson podporuje dodržení Pařížské dohody, ale někteří republikánští senátoři se vyjádřili proti. Nezbývá jen čekat, jak se americký prezident vyjádří, a zda vlivný Elon Musk dodrží své slovo, pokud Spojené státy od dohody odstoupí.

Newsletter