Může růst krypta pokračovat?

Zdroj: Depositphotos

Bitcoin se v průběhu minulého týdne vrátil nad hranici 30 000 USD. V současné době se tak pohybuje na zhruba dvojnásobku od svých minim z listopadu minulého roku. Je ale tento růstový trend udržitelný?

XTB toto pondělí vysílalo živý stream, kde se o své názory podělili Kicom, Martin Gregor z YouTubového kanálu Zaujalo ma Krypto & FinTech a Jan Charvát z Crypto Kingdom. Všichni tři hosté mají s kryptoměnami mnohaleté zkušenosti. V tomto článku přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co na streamu zaznělo.

Za hodinu a půl vysílání se stihla probrat široká škála témat. Řešily se změny Bitcoinu v porovnáním s rokem 2016, možnost spotového Bitcoin ETF v USA, evropská krypto regulace nebo například soudní spor kryptoměny Ripple a SEC (Komise pro kontrolu cenných papírů Spojených států).

Pro krypto nadšence, investory a tradery je ale asi nejzásadnější otázka jasná; kdy se dočkáme v kryptolandu nových výšin? Bohužel bez křišťálové koule odpověď už tak jasná není. I přesto se ale hosté podělili o svůj odborný odhad, a ve svých výhledech se víceméně shodují. Pokračující bleskový růst vzhůru je bezpochyby možný, ale v současné chvíli málo pravděpodobný. Bitcoin stojí z hlediska technické analýzy před silnou rezistencí a makroekonomické problémy i potenciální pozitivní události, které by by mohly růst zapříčinit, nejspíš budou potřebovat ještě několik měsíců na krystalizaci celé situace.

Zdroj: xStation
Zdroj: xStation

Stěžejní pravděpoodobně bude první polovina příštího roku. V květnu 2024 se očekává Bitcoin halving, tedy proces, kdy se množství odměn za těžbu BTC zmenší na polovinu. Tato událost je historicky spojována s počátky nových bullrunů (období cenového růstu). Na počátku příštího roku se také očekává uklidnění makroekonomické situace i rozhodnutí SEC o možnosti spotového ETF pro Bitcoin, což by v případě schválení znamenalo potenciálně obrovský příliv nového kapitálu, který ke kryptoměnám dříve neměl přístup. Současná situace je samozřejmě velmi turbulentní a velmi rychle se může změnit. Kryptoměnový trh je stále do velké míry vázaný na dění na tradičních trzích, tedy pokud přijde v následujících měsících těžká recese, Bitcoin i ostatní kryptoměny budou s velkou pravděpodobností padat se vším ostatním. Nicméně zdá se, že vícero dílků skládačky do sebe začíná zapadat a všechny ukazují na velmi podobné časové období.

Pokud se chcete dozvědět o tématu více, záznam celého streamu je volně dostupný na YouTube kanálu XTB zde.

Zdroj: XTB

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.