Krátké korunové sazby klesly. Koruna oslabila nad 25,40 za euro a nad 23,40 za dolar. Dolar proti euru zpevnil pod 1,0850. Americká výnosová křivky se napřimuje.

Na čem vydělává 5 největších technologických firem?

Amazon, Apple, Microsoft, Alphabet a Facebook. Tyto firmy jsou nejcennějšími akciovými tituly na americkém trhu. Dohromady jejich tržní kapitalizace činí neuvěřitelných 2,9 bilionu dolarů. Za rok 2016 pak jejich společné tržby čítaly 555 miliard dolarů. Na čem ale vlastně tyto firmy nejvíce vydělávají? Na tuto otázku přinesla odpověď infografika serveru Visual Capitalist.

Přestože je všech pět společností na vrcholu akciového trhu, každá z nich se nachází v jiné fázi podnikatelského cyklu. Apple v minulém roce, poprvé od 2001, zažil pokles ročních tržeb, ale zároveň dosáhl téměř takového zisku jako zbylé čtyři technologické společnosti dohromady. Pak je tu Amazon. Ten se stal dobře šlapajícím strojem na generování tržeb s minimálním ziskem. Facebook se svými 10 miliardami za rok vydělal pětkrát více i přes téměř pětkrát nižší výši tržeb oproti e-commerce gigantovi.

Rozdíl v tom, na čem firmy vydělávají, je pochopitelně ještě větší. Alphabet a Facebook profitují nejvíce na reklamě, přičemž nejpopulárnější sociální síti tyto příjmy tvoří 97 procent tržeb. U Alphabetu, zejména díky Google Ads, to samé číslo dosahovalo 88 procent. Zajímavý „koláč“ můžeme vidět u Applu. Ten inkasuje 63 procent z prodeje iPhonů a dalších 21 procent tvoří kombinovaně Mac a iPad. Tržby Amazonu plynou především z prodeje produktů v jejich obrovském e-shopu a také z Amazon Media, kam patří i reklama na jejich stránkách. Pouze devět procent pak inkasuje z poskytování serverů.

The Economist: Data jako ropa digitálního věku

Nejvíce diverzifikované příjmy má v této vybrané společnosti Microsoft. Ten dostává největší část z kancelářských softwarů Office, o něco málo z poskytování serverů a až na čtvrtém místě se nachází operační systém Windows.

Courtesy of: Visual Capitalist

Newsletter