Dolar dnes ráno zpevnil pod 1,0950 za euro. Měny regionu posílily. Koruna se obchoduje pod 24,35 za euro.

Na českém trhu firem je přebytek kapitálu. Akvizice jsou reakcí na vysokou inflaci 

Zleva Petr Kmoníček, Jakub Burda, zdroj: Jakub Hněvkovský

Na českém trhu firem je stále citelný přebytek kapitálu. Akvizice jsou reakcí na vysokou inflaci a potřebu uplatnění peněz. Celkově je domácí situace v oblasti prodeje a nákupu firem v zásadě neměnná už několik let. Nic zcela zásadního se neděje. V evropském měřítku ale pozorujeme sníženou aktivitu. Zejména u finančních investorů a private equity fondů dochází k menší míře investování, uvedl Managing Director Roklen Corporate Finance Jakub Burda a Executive Director Petr Kmoníček.

Co se týče zahraničních investorů na českém trhu, zejména finančních a private equity světového rázu, zaznamenáváme od začátku roku pokles jejich aktivity. Vracíme se tak k hodnotám, které jsme viděli před rokem nebo kolem roku 2008 a 2009. To však situaci s ohledem na celkovou aktivitu především domácích subjektů s přebytkem kapitálu nijak zásadně nemění, vysvětlil Petr Kmoníček. Pozitivní vlnu může určitou obavou narušit návrh změn v oblasti daní a v oblasti potenciálního vyššího zdanění kapitálových výnosů při nákupech a prodejích společností vzhledem k možnému omezení časového testu, doplnil Burda. Nicméně, my tuto aktivitu vidíme zatím na pozadí a věříme, že konečná podoba může vypadat ještě jinak. Z našeho pohledu trh v České republice běží, a očekáváme, že tomu bude i do konce tohoto roku.

Roklen stabilně roste posledních pět šest let. V oblasti fúzí a akvizic nejen s ohledem na počet transakcí, ale i objemy. Spolupracujeme se středně velkými i menšími firmami. V poslední době ale pracujeme i pro velké strategické investory, ať už na poli energetiky nebo stavebnictví. A to doplněno i o finanční investory, což nebývalo zvykem. Takže Roklen pracuje velmi dobře. Celou bych situaci shrnul jednoduše, sháníme nové lidi, zdůraznil Jakub Burda.

Zdroj: Roklen

Jakub Burda pracuje jako Managing Director v oddělení Corporate Finance, kde má starosti řízení poradenského týmu jeho rozvoj a řízení významných transakcí. Jakub je seniorní investiční bankéř s více než 16letou praxí v oblasti korporátních financí (Corporate Finance) se zaměřením na poradenství v oblasti prodeje a nákupu společností (M&A). Jakub zahájil svoji profesní dráhu v roce 2006 v oddělení Corporate Finance společnosti Patria, kde měl za dobu svého působení na starosti vyhledávání a řízení transakcí zejména v České republice s přesahem do většiny evropských států. V roce 2014 se stal členem představenstva společnosti Patria Corporate Finance. Následně, v roce 2014, stál u zrodu skupiny Roklen. V rámci poradenských činnosti se Jakub podílel na více než 50 transakcích v celkovém objemu přesahujícím 20 miliard CZK.

Jeho odpovědnost v rámci M&A projektů představuje zejména projektové řízení transakčních týmů, vyjednávání a moderaci komunikace mezi smluvními stranami, koordinování a exekuci poradenských činností v oblasti analýzy trhu, oceňování podniků, hloubkových prověrek akvizičních cílů, studií proveditelnosti, posuzování investičních případů a tvorby prodejních strategií.

Jakubovou doménou jsou transakce v oblasti stavebnictví a přidružených odvětví, včetně těžby a výroby a stavebních materiálů, transakce v sektoru nemovitostí, logistiky, potravinářství, strojírenství a služeb.

Jakub stál u zrodu alternativního trhu START Pražské burzy, kdy z pozice lead manažera a analytika vedl 2 úspěšné emise společností Fillamentum a AtomTrace.

Jakub pracoval jako poradce na transakcích pro významné společnosti v regionu, včetně: EP Rožnov, CCR, ČESKÁ ŽULA, Jež – kamenické práce, RD Rýmařov, ELCOM, 2JCP, SUEZ, Skanska, EUROVIA, SUDOP Group, DEK, ZAT, BREMA, BioVendor, Unipetrol, EXPLOSIVE Service, MOFO Distribution, United Bakeries, Český Aeroholding, Schneider Electrics, DORMA, ČD Cargo a další.

Jakub Burda získal titul stavebního inženýra v oboru management a ekonomika na Stavební fakultě Českého vysokého učení technického v Praze.

 

Petr Kmoníček pracuje jako Executive Director v oddělení Corporate Finance, kde je zodpovědný za vyhledávání, řízení a exekuci M&A transakcí.

Petr má více než 10letou praxi v oblasti korporátních financí (Corporate Finance) se zaměřením na poradenství v oblasti prodeje a nákupu společností (M&A). Před příchodem do Roklenu Petr působil v odděleních Corporate Finance společností Patria a dříve ERSTE Group, kde měl na starosti řízení transakcí zejména v České republice a na Slovensku.

Petr pracoval jako poradce například na transakcích prodeje společností HERKUL a RELIEF PROJECTS, významné české stavební skupiny do rukou AVE CZ / EP INDUSTRIES, prodeje majoritního podílu strojírenské skupiny 2 JCP do fondu investiční společnosti Jet Investment, prodeje společnosti HomeBrands, dceřiné společnosti Unilever ČR, přední české společnosti specializující se na distribuci insekticidů, americké společnosti SC Johnson & Son; prodeje majoritního podílu systémového integrátora LED osvětlení, společnosti APTO, do rukou lázeňské skupiny Martina Burdy; prodeje společnosti Froněk, ryze české stavební společnosti do rukou významného strategického investora společnosti IMOS Brno; prodeje pozemků z vlastnictví Římskokatolické církve do rukou developera VGP; akvizice společnosti PBS INDUSTRY a PBS POWER EQUIPMENT výrobce a dodavatelem energetických a teplárenských celků do fondu JET Investments; akvizice distributora léčiv a doplňků stravy společnosti Valosun pro nadnárodní farmaceutickou společnost Walmark; akvizice majoritního podílu ve společnosti Veletrhy Brno; akvizice společnosti SBAJ Inmart pro vedoucí skupinu v oblasti hydraulických komponent skupiny Charvát Group; strategického poradenství majetkových účastí společnosti Skanska; vypracování odborných studií týkajících se prodeje zbytných aktiv Českých drah; dobrovolné dražbě cenných papírů společnosti Hipodrom Most z rukou majitele Severní energetická či management buyout společností Profinit či DEL a dalších (prodej společností Cotring, 1. Liberecká bezpečnostní, aj.).

Petr se podílí na rozvoji trhu START Pražské burzy, kdy z pozice manažera projektu a analytika řídil emisi společnosti AtomTrace.

Petr získal titul inženýra ekonomie na Vysoké škole ekonomické v Praze v oboru Podniková ekonomika a management.

Newsletter