Na pražské burze prudce propadá NWR (-30 %), v Evropě portugalská Banco Espirito (-50 %)

Evropské akciové trhy v průběhu čtvrteční seance registrují téměř 1 % ztrátu, když investoři reagují na poslední makrodata či hospodářské výsledky vybraných společností. Německý DAX ztrácí 0,96 %, Francouzský CAC klesá o 0,69 % a britský FTSE o 0,12 %.

Dopoledne zveřejněná výše inflace pro eurozónu ve výši 0,4 % opět rozproudila obavy z možné přicházející deflace a budoucích opatření ECB. Je to nejnižší úroveň od října 2009. Majoritní podíl na tomto vývoj má především propad cen energií.

V eurozóně klesá nezaměstnanost. Inflace zpomaluje k 5letému dnu

Z vybraných titulů rostou akcie těžaře Royal Dutch Shell, který si po reportovaných výsledcích připisuje 3,9 %. Výrazným propadem si naopak prochází portugalská banka Banco Espirito Santo SA, která ztrácí až přes 50 % a reaguje tak na zveřejněnou ztrátu ve výši rekordních 3,49 mld. EUR.

Portugalská bouře Espirito Santo kulminuje: rekordní ztráta, propad akcií o 50 %

O 5 % klesá i německá letecká společnost Lufthansa, která zklamala jak na úrovni tržeb, tak na úrovni oznámeného zisku, který dosáhl 0,38 EUR oproti očekávání ve výši 0,52 EUR.

Nedaří se také Adidasu, který v německu klesá o více jak 14 % a reaguje tak na snížený výhled hospodaření i cíle pro rok 2015.

NWR propadá: Ubývají peníze, roste dluh, úpis akcií za zlomek ceny

Na pražské burze z hlediska zobchodovaného objemu opět vládne klid. Dalším drtivým pádem si procházejí akcie těžařské společnosti NWR, když titul ztrácí 30 %. Firma plánuje emitovat více jak pět mld. nových akcií a hrozí tak naředění podílů malých akcionářů. Zveřejněná provozní čísla ukázala na pokračování nepříznivého vývoje z prvního čtvrtletí, nadto pokračuje úbytek hotovosti při růstu dluhu. Více jak 1 % zisk si i přes dnešní negativní sentiment připisuje Erste, která tak reaguje na lepší výsledky hospodaření a to především na úrovni provozního zisku. Po vzoru zahraničního vývoje naopak klesá Komerční banka a také ČEZ.

Erste: Letos asi bez dividendy, ale po „posledním nepříjemném překvapení“

Erste za 2Q v očekávané ztrátě, provozními čísly a slibem zisku ve 2015 ale potěšila

Poněkud zmateně americké trhy včera reagovaly na prudký růst amerického HDP ve druhém čtvrtletí roku, ale následně neočekávanou opatrnost Fedu ohledně trhu práce a náznak, že s růstem sazeb spěchat zatím nebude.

Fed ještě nevěří trhu práce. Růst sazeb později?

Americká ekonomika 4% růstem dravě překonává propad úvodu roku

Newsletter