Na Rusko se řítí nové sankce

Ministři zahraničí zemí EU chtějí mít do týdne připravený nový seznam osob, kterým bude zmrazen majetek a zakázán vstup do zemí unie v rámci plánovaného zpřísnění sankcí vůči Rusku. V Bruselu se na tom dnes dohodli na mimořádné schůzce, která byla svolána kvůli eskalaci bojů na východě Ukrajiny. Na tiskové konferenci to oznámila Frederica Mogheriniová, šéfka evropské diplomacie.

Prozatímní seznam obsahuje 132 osob z Ukrajiny i Ruska a 28 firem. Všechny tyto subjekty tak mají zakázaný vstup do zemí EU a zmrazený majetek a to díky svému podílu na anexi Krymu či destabilizaci situace na východní Ukrajině. O tom, zda bude seznam rozšířen o další jména, budou ministři jednat 9. února.

Nejskloňovanějším jménem v souvislosti s plánovaným rozšířením je Vladimir Jakunin, šéf ruských drah. Ten je ve světě vnímán jako blízký spolupracovník Vladimira Putina, zároveň se dobře zná i s českým prezidentem Milošem Zemanem. Jeho jméno je dokonce zařazeno v sankčním seznamu Spojených států.

Mogheriniová na konferenci dále uvedla, že bude také prodloužena platnost stávajících sankcí vůči Rusku a to až do září letošního roku. Bez tohoto prodloužení by totiž jejich trvání skončilo rok po samotném zavedení, tedy v březnu. Poslední složkou evropských kroků bude podle Mogheriniové zahájení přípravných prací Evropské diplomatické služby a Evropské komise pro vytvoření všech přiměřených opatření, která by EU mohla spustit pro plné zajištění dohod z Minsku. O ukrajinské situaci pak bude jednat summit EU svolaný na 12. února.

Šéfka evropské diplomacie dále prohlásila, že klíčovým prvkem dalších kroků je nalezení jednoty mezi všemi zástupci zemí osmadvacítky. Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek pak novinářům sdělil, že všichni ministři striktně odsoudili zvyšující se počet civilních obětí konfliktu. „Podtrhli jsme rostoucí odpovědnost Ruska za to, co dalo separatistům, ale také ruskou odpovědnost za to, co se v posledních dnech událo,“ dodal. Podle dostupných informací tlačí Evropská unie na Moskvu, aby uplatnila svůj vliv na proruské separatisty a ti tak zastavili všechny své nepřátelské akce.

Podle Zaorálka je cílem dalších opatření plnění dohod z Minsku a opětovné jednání. „Role Evropy je udělat vše pro to, aby se strany vrátily k jednacímu stolu. Aby se vrátily k dohodám a aby je dodržovaly,“ vysvětlil. Na otázku, zda se bude jednat i o ekonomické sankce, odvětil, že není potřeba nic předvídat. „Pokládáme za velmi důležité, co se v nejbližších dvou týdnech odehraje.“ Podle dostupných informací se Zaorálek shodl s německým ministrem Frankem-Walterem Steinmeierem o tom, že tvrdé hospodářské sankce by přišly na řadu, pokud by nastala ofenzíva s cílem dosáhnout spojení Ruska s Krymem.

Samotnou reakci Evropské unie vyvolal obnovený útok separatistů, kteří mají podle Severoatlantické aliance silnou podporu z ruské strany, a také ostřelování přístavu Mariupol, kde zemřely zhruba tři desítky lidí. 

Ruský rubl i akcie sráží pád ratingu a hrozba nových sankcí

Ruský příslib tvrdé odvety

Newsletter