Na Ukrajině vrcholí boje. JPMorgan ale velí k nástupu do ruských akcií

Analytici investiční banky JPMorgan radí návrat do ruských akcií po období prudké volatility, spojené s konfliktem na Ukrajině. Ten přitom právě dnes dosáhl dosud nevídaných rozměrů. Armáda a separatisté svádějí ostré boje poblíž města Krasnyj Lyman s nasazením obrněných vozidel a zřejmě i tanků. Na straně separatistů se účastní čtyři tisícovky bojovníků.

JPMorgan odvolává své prodejní doporučení na ruské akcie v momentě, kdy se ruský akciový index MICEX zvedl o více jak pětinu z březnového dna a medvědího trhu. Ruský prezident Putin signalizuje ochotu k jednáním s ukrajinským prezidentem Porošenkem, což dle analytiků JPMorgan snižuje riziko dalšího stupňování hospodářských sankcí vůči zemi.

Ukrajina vyměnila i šéfa diplomacie, který o víkendu pronesl vulgární výrok o ruském prezidentovi Putinovi. Novým ministrem zahraničí bude Pavlo Klimkin, dosavadní velvyslanec v Německu, jehož nominaci dnes v Kyjevě schválil parlament.

JPMorgan v rozporuplné atmosféře radí ruské akcie „nadvažovat“ proti v březnu nastoupené pozici „underweight“. MICEX obrátil k býčímu trhu 6. června. Ukrajinský prezident po včerejší diskusi s Putinem oznámil plán na ukončení bojů na jihovýchodě země. Zatím ale nastal pravý opak, vyhrocení konfliktu.

Boje vypukly kolem 4:00 místního času (3:00 SELČ) poblíž obce Krasnyj Lyman dříve kontrolované separatisty, která je od počátku tohoto měsíce znovu pod vládní kontrolou. Šéf ukrajinského Střediska pro vojenská a politická studia Dmytro Tymčuk, který je dobře informován o armádních operacích, prohlásil, že podnět k bitvě dalo odmítnutí separatistů složit zbraně, jak žádá mírový plán navržený ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem.

Stratég Deutsche Bank John-Paul Smith, který správně předpověděl krach ruského akciového trhu v roce 1998 a hájil medvědí postoj vůči ruskému akciovému trhu po tři poslední roky, nyní tvrdí, že investoři svou reakci na Ukrajinu přehnali. Oživení trhu předpověděl šest týdnů zpět. Bank of America drží na ruské akcie také nákupní doporučení a potvrdila jej 17. června. 

Newsletter