Evropské výnosy klesají, americké rostou. Dolar se obchoduje v mírné ztrátě nad 1,0840 za euro. Koruna obrátila do lehkého zisku pod 25,35 za euro.

Na volné pracovní místo připadá nejméně uchazečů od roku 2008

V květnu celkový počet uchazečů o zaměstnání poklesl o 5,3 procenta na 465 689, počet hlášených volných pracovních míst vzrostl o 10,8 procenta na 92 701 a podíl nezaměstnaných osob poklesl na 6,4 procenta.

Květnová míra nezaměstnanosti potvrzuje razantní zlepšování situace na trhu práce. To je patrné i z údaje za počet uchazečů na jedno pracovní místo, který v květnu dosáhl své vůbec nejnižší hodnoty (5,0) od roku 2008, tedy od doby, než se na českém pracovním trhu začala projevovat světová finanční krize a její dopady.

V příznivém vývoji trhu práce se pochopitelně částečně odráží také probíhající sezóna a s ní spojené pracovní příležitosti. Navzdory citelnému poklesu míry nezaměstnanosti zatím nedochází k odpovídajícímu tlaku na růst mezd. To je ovšem pouze přechodná záležitost, daná také tím, že pracovníci, kteří získávají zaměstnání v současné době, se mnohdy řadí spíše k těm s podprůměrnou mzdou. Vyšší tlak na růst mezd lze čekat v druhé polovině roku a hlavně pak v roce 2016, až míra nezaměstnanosti trvaleji klesne pod úroveň šesti procent. Za celý letošní rok vykáže míra nezaměstnanosti rovněž hodnotu 6,4 procenta.

Newsletter