Na zelené louce rostou fondy pro investice do české zemědělské půdy

Tuzemská zemědělská půda patří k nejlevnějším v Evropě a pro investory může být něčím, co v současném nastavení trhů hledají těžce: bezpečnou investicí se solidním výnosem. Na tuto úvahu vsadil dřívější manažer části tuzemských investic Erste a zakladatel Českého Fondu Půdy Martin Burda.

Tuzemským zemědělským pozemkům je předpovídána roční návratnost v rozmezí 6 až 10 procent v závislosti na bonitě a lokalitě. Podle dat Farmy.cz cena za hektar zemědělské půdy v tuzemsku v uplynulých devíti letech do loňska vzrostla o zhruba 94 procent na propočítaných 4596 eur, uvádí Bloomberg. Český fond půdy (ČFP) uvádí čísla odlišná: 6 tisíc eur za hektar v Čechách, 7,5 tisíce v Polsku, zhruba 24,3 tisíce v Německu a 35 tisíc eur za hektar v Rakousku.  Za stejné období, za které dle dat Farmy.cz zhodnotila zemědělská půda o 94 procent, vydělaly tuzemské vládní dluhopisy kumulovaných 52 procent a index pražské burzy PX ztratil přes 4 procenta.

ČFP chce do října při příslibu 8% průměrné návratnosti investice získat 200 milionů korun  investic. Avant zase založil investiční fond zemědělské půdy s cílem získat 250 milionů korun. „Investovat do půdy v tuzemsku je poměrně levné a příznivé jsou i nemovitostí daně,“ říká Petr Němeček z realitní části Hypoteční banky. Dodává, že ceny půdy jsou na vzestupu.

Burda, který v letech 2009 až 2013 vedl Investiční společnost České spořitelny, za své rozhodnutí argumentuje tím, že investice do dluhopisů hrozí znehodnocením při růstu úrokových sazeb, zatímco investice do půdy jsou do velké míry imunní vůči výkyvům výnosů dalších aktiv. Za riziko označuje budoucí změny dnes štědré zemědělské politiky v rámci Evropské unie, které by měly vést ke snížení zisků zemědělců i snížení poptávky po půdě. To se ale dle něj nestane v investičním horizontu dnešních fondů, říká pro Bloomberg.

Podle dat ČSÚ zisky tuzemských zemědělců loni vzrostly o 1,8 procenta k 16,7 miliardy korun. Byl to druhý nejlepší rok po 17,4 mld. Kč v roce 2011. Podporou byly i dotace z EU. „Jednou z možností fondu je nakoupenou půdu postupně konsolidovat a vyjednávat lepší podmínky nájmu,“ přichází s dalším argumentem pro zhodnocení investice Pieran z Avantu dle Bloomberg. 

Newsletter