Evropské i americké výnosy rostou. Dolar mírně silnější pod 1,0700 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Dnes část zisků odevzdala nad tuto hranici.

Naděje na věčný život za 100 tisíc dolarů? Boháči si zmrazují mozky

I když se stále najde dost lidí, kteří baží po penězích, slávě a moci, přinejmenším na bohaté západní polokouli se nyní postupně posouváme do stavu, kdy se nejdražší komoditou na světě začíná být prostý čas. Je sice pravděpodobné, že díky zdravé životosprávě a dalším investicím do našeho zdraví budeme žít o pár let déle, víceméně však platí, že doba, kterou můžeme strávit životem na této planetě, je do značné míry omezená. Anebo ne?

V době, která se minimálně pro více než 2 200 miliardářů, kteří chodí po světě, zdá být dobou hojnosti, se čas pomalu stává jedinou komoditou, která je dostupná jen v omezeném množství. Nicméně s tímto faktem se řada těch, které již omrzelo utrácení za materiální statky, nehodlá smířit. Novým trendem mezi boháči se tak nyní stává něco, co jste ještě nedávno sledovali jen ve filmech – zmrazení mozku s nadějí na „znovuzrození“.

Jako si lidé, kteří žili před sto či tisíci lety, nedokázali představit, v jakém komfortu nyní budeme žít, ani my si dnes nedokážeme představit, co technologie zvládnou v daleké, ale možná i v poměrně blízké budoucnosti. Ovšem jednou z věcí, o které se obecně alespoň trochu věří, že bude dříve či později možná, je vytvoření nového života za použití „starého“, kdysi zmraženého, avšak funkčního mozku, anebo třeba i celého těla.

Jak zastavit čas. Startup pracuje na léku na věčné mládí

Zhruba tisíc boháčů – klientů společnosti Alcor, sídlící v americké Arizoně – tak doufá, že díky pokroku v tzv. kryogenice se bude díky zmražení celého či nejdůležitější části těla možné vrátit mezi živé již za 200 či 2 000 let. A kdo ví, třeba do té doby naleznou i elixír věčného života. Tato tzv. kryoprezervace, známá také pod označeními kryonika či hibernace, umožňuje uchovat genové zdroje (nejen) člověka do budoucna, a to standardně pomocí zmražení prostřednictvím tekutého dusíku na teplotu -196 ° C.

Pracovníci Alcor se zde tedy za poplatek (za vysoký poplatek) pokouší podvést to, na co lidstvo hledá lék již celé věky, a sice smrt. Podle serveru Daily Mail stojí zmražení mozku u této organizace 100 tisíc dolarů (v přepočtu přes 2,2 milionů Kč), přičemž někteří klienti, kteří si přejí ochránit celé své tělo, zaplatí až 255 tisíc dolarů (přes 5,6 milionů Kč). V USA službu rovněž nabízí i Kryonický institut (Cryonics Institute) se sídlem v Michiganu. Zmrazit se však můžete nechat i v jiných zemích, například v Číně.

 

Ve Spojených státech je kryoprezervace dosud možná jen u člověka, který byl prohlášen za mrtvého. Jedná se totiž o nevratný proces, což znamená, že pokud by byl zmrazen živý člověk, za pomoci současné medicíny ho již nelze přivést zpět k životu. Fanoušci kryogeniky jsou ovšem přesvědčeni, že v budoucnu to již možné bude. Pro hypotetické znovuzrození je přitom důležité, aby u dotyčného nenastala tzv. informačně teoretická smrt, která odkazuje na nenávratné poškození mozku, kdy již není obnovení mysli a osobnosti v něm obsažené ani teoreticky myslitelné.

Společnost Alcor nyní uchovává 149 těl, včetně tehdy dvouletého thajského chlapce, který zůstává nejmladším zmraženým člověkem. Vědci citovaní serverem Daily Mail však této možnosti nedávají příliš nadějí. S ohledem na velmi slabé zkušenosti se zmražováním a opětovaným rozmrazováním jiných orgánů, jako jsou ledviny či srdce, je totiž obtížné si představit, že by se to povedlo s něčím tak složitým, jako je mozek, který však hraje v procesu potenciálního obnovení života klíčovou roli.

Čím si dělají radost bohatí? Druhé občanství za 23 milionů dolarů

Newsletter