Naděje umřela poslední

Prezidentské volby jsou za námi. Nesly se ve znamení naděje na změnu v úřadu, čemuž bylo uzpůsobeno celé první kolo voleb. Vítěz je nakonec stejný jako před pěti lety. Prezidentem České republiky bude opět Miloš Zeman.

Volby byly možná ještě více vyhrocené než ty, kdy měli občané první možnost si zvolit svého prezidenta. Pan profesor Drahoš byl přesným opakem toho, co představuje Miloš Zeman. Jeho cílem bylo vrátit na Hrad jasnou prozápadní orientaci a hlavně slušnost. Možná rozhodla volby i skutečnost, že program „Antizeman“ nebyl pro voliče natolik přitažlivý jako jistota současného hradního pána.

Je mi z toho smutno, je mi líto potomků Jaroslava Peroutky, potomků Alexandra Dubčeka, je mi líto, že pýcha a nenávist zvítězila nad láskou a nadějí. Prezidentské volby byly před pěti lety rozhodnuty Zemanovou podpásovkou v podobě Benešových dekretů, letos to byla podpásovka jiná, a to téma uprchlíků, ze kterého těží nejen Okamura (1 % voličské přizně za každého uprchlíka), ale i Zeman, kteří dokázali ve voličích rozdmýchat dostatek strachu, úplně zbytečného strachu.

Ke 100. výročí založení republiky jsme si nezvolili změnu, ale jistotu, že bude pokračovat mocenské duo Zeman-Babiš napínající Ústavu až k prasknutí. I když je otázkou, zda Zeman své spojenectví s premiérem nepošle do kytek. Zeman už Babiše nepotřebuje, tudíž bude nadále zajímavé sledovat naši politickou scénu. Možná se dočkáme dalších překvapení.

Když jsem slyšel Zemanův tábor zpívat oblíbenou Masarykovu písničku „Ach synku, synku“, udělalo se mi trochu nevolno.

Anketní otázka na závěr: Koho by volil při stém výročí založení republiky pan profesor Masaryk?  

Newsletter