Nákupní apetit Čechům zůstal, maloobchod sílí

Tržby v maloobchodě bez aut v červenci meziročně vzrostly o 5,5 procenta. Růst tak proti červnu, kdy stouply podle revidovaných údajů o 6,7 procenta, zpomalil. Nárůst tržeb zaznamenaly všechny hlavní skupiny sortimentu. Tržby za prodej a opravy motorových vozidel stouply o šest procent.

Nejvyšší růst tržeb proti loňsku znovu zaznamenal prodej zboží přes internet nebo prostřednictvím zásilkové služby, a to o 19 procent. U výrobků pro kulturu, sport a rekreaci se zvýšily tržby o 5,7 procenta, u farmaceutického, zdravotnického a kosmetického zboží o 5,3 a u výrobků pro domácnost o pět procent. Prodej počítačových a komunikačních zařízení vzrostl o 4,4 procenta a oděvů a obuvi o 1,8 procenta. Tržby za potraviny byly vyšší v nespecializovaných prodejnách o 4,8 procenta a ve specializovaných o 3,2.

Sezónně očištěné tržby za prodej a opravy motorových vozidel klesly reálně meziměsíčně o 2,1 % a meziročně očištěné o kalendářní vlivy se zvýšily o 9,3 %. Neočištěné tržby se zvýšily meziročně o 6 %. V rámci celkového šestiprocentního růstu prodeje motorových vozidel zaznamenal výraznější růst prodej vozů a náhradních dílů, a to o 6,3 procenta. Tržby za opravy stouply o 4,7 procenta.

Kovanda: Řecká krize se ve spotřebě neprojevuje

„Červencové spotřebitelské tržby potvrzují neutuchající nákupní apetit Čechů. Korespondují tak s příznivými údaji týkajícími se důvěry v ekonomiku. Spotřebitele od nákupů neodradilo ani extrémně teplé počasí, ani vrcholící řecká krize. Ta se do jisté míry projevila právě v číslech k důvěře v ekonomiku, avšak v údajích k opravdu realizované spotřebě patrná není,“ komentuje hlavní ekonom skupiny Roklen Lukáš Kovanda.

„Jistým varovným znamením může být výrazné zpomalení růstu maloobchodních tržeb v oblasti motoristického segmentu, na kterém je česká ekonomika značně závislá. Zpomalení však dost dobře může být jen přechodným jevem, zatím nepředstavuje jakýkoli závažnější důvod ke znepokojení,“ dodává Kovanda.

Newsletter