Americké výnosy rostou více než evropské. Dolar obrátil do zisku pod 1,0650 za euro. Měny regionu v mírné ztrátě. Koruna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Nákupy státních dluhopisů Evropskou centrální bankou vedou jen k bublinám na trhu

Foto zdroj: Roklen24, ČIK

V posledních letech nežijeme v plně kapitalistickém prostředí. Na trh totiž vstoupily netržní instituce v podobě centrálních bank. Jejich nákupy státních dluhopisů dlouhodobě ekonomice moc nepomůžou, spíš jen umrtví systém, myslí si Lukáš Brodníček, portfolio manažer Fio investiční společnosti.

V rozhovoru s Mikulášem Splítkem, portfolio manažerem Erste Asset Management, se také podivuje, proč ECB kupuje dluhopisy i úspěšných firem, jako je ASML Holding. Tomuto dodavateli výrobcům čipů pandemie pomohla, proto nepotřebuje takovou podporu.

Brodníček sází na akcie s dlouhodobým růstovým potenciálem v rozmezí deset až dvacet procent ročně bez ohledu na aktuální stav ekonomiky. Z tohoto důvodu má v portfoliu například firmu Synopsys zaměřující se na design čipů. S tím, jak se technologičtí giganti jako Amazon nebo Google stále více soustřeďují na výrobu vlastních polovodičů, porostou i tržby Synopsysu. Proč to je naopak špatná zpráva pro „tradiční“ výrobce jako Intel a AMD? Podívejte se na rozhovor.

Toto je třinácté video osobností, které vystoupí na České investiční konferenci. Její osmý ročník proběhne 8.-9.11.2021. Na konferenci máte možnost se seznámit s nejlepšími českými a zahraničními investičními manažery a nahlédnout do jejich způsobu práce a uvažování. Více informací najdete na www.ceskainvesticnikonference.cz.

Rozhovor byl natočen v prostorách VOIX.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter