Nálada investorů prudce stoupá. Německu věří

Překvapivě vysoko stoupá v úvodu roku sentiment investorů ohledně německé ekonomiky. Institutem ZEW sestavovaný index očekávání pro příštích šest měsíců v lednu roste na 48,4 bodu z 34,9 bodu a překonává optimistický konsensus nastavený na 40 b. Index tak navazuje na prudký růst na konci loňského roku, poté co v listopadu ukončil sérii deseti poklesů.

ZEW roste třetím měsícem v řadě a je na nejvyšší úrovni od loňského února. „Nový rok začal na kapitálových trzích hekticky. Zprávy o blížících se parlamentních volbách v Řecku a ukončení intervencí švýcarskou centrální bankou proti franku vedly k silným akciovým výkyvům. Zdá se však, že tento vývoj nijak neovlivnil experty finančního trhu a jejich očekávání směrem k německé ekonomice. Převládá naopak efekt zlevňující ropy a slábnoucího eura, který přispěl k dalšímu růstu indexu,“ uvedl prezident institutu ZEW, profesor Clemens Fuest.

Výrazně lépe vyšel i index hodnocení současných podmínek, který vzrostl z 10 bodů na 22,4 bodu, zatímco analytici byli se svým odhadem 13 b. více „při zemi“.

Euro po zveřejnění indexu oslabilo vůči dolaru pod 1,16 EURUSD, německý index DAX chvilkově poklesl do červených čísel, z nichž se ale brzy vymanil a mírně roste, stejně jako ostatní evropské burzy.

Nárůst optimismu ohledně největší ekonomiky Evropy bezpochyby odráží také očekávanou podporu ze strany ECB. Ta zasedne tento čtvrtek a trh veskrze sází, že měnová autorita představí detaily chystaného kvantitativního uvolňování.

Institut ZEW vydává také index důvěry investorů pro celou eurozónu. Ten v lednu výrazně vzrostl na 45,2 b. z prosincových 31,8 bodu. Subindex hodnocení současné situace v eurozóně se zlepšil poprvé od loňského května, vzrostl z -62,8 b. na -57,1 b.

Newsletter